Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Antonín Dvořák jako pistolník. Padouch je Nejedlý

Kultura

  16:00
PRAHA - Westernový muzikál s Antonínem Dvořákem jako pistolníkem na Divokém západě nabídne České muzeum hudby v Praze v rámci doprovodných akcí k právě konané výstavě o slavném skladatelovi.

Z muzikálu Tony D. aneb Nikdy jsme nestříleli tak dobře! foto: České muzeum hudby

Hra Miloše Orsona Štědroně s názvem Tony D. aneb Nikdy jsme nestříleli tak dobře! bude uvedena 11. listopadu. Roli padoucha autor přisoudil pozdějšímu Dvořákovu oponentovi, komunistickému historikovi a muzikologovi Zdeňkovi Nejedlému.

"Samozřejmě nemůže chybět krásná žena, o kterou oba bojují a která je v tomto kontextu metaforou hudby jako takové," uvedl režisér Jan Frič ke hře, která přenáší souboj o pojetí české hudby z Československa 50. let na Divoký západ.

Autoři představení se slavným skladatelem v kladné úloze pistolníka chtějí přitáhnout pozornost především mladého publika, které se běžně nezajímá o klasickou hudbu. Hra plná autorských melodií je uváděna v malostranském A studiu Rubín. V souvislosti s výstavou sehraje divadelní soubor jedno představení i v Českém muzeu hudby. Vstupenky za 100 korun lze koupit na místě před začátkem představení.

Výstava o Antonínu Dvořákovi

Interaktivní výstava o skladateli Antonínu Dvořákovi v Českém muzeu hudby do 29. února 2012 mimo jiné přináší originální partitury, korespondence, fotografie i osobní předměty, které dosud nebyly zveřejněny. Výstava ukazuje Antonína Dvořáka podle Lukeše v jiném světle, než byli lidé doposud zvyklí. Kromě hudebních materiálů přináší i zajímavý pohled na skladatelův život, zájemci si mohou prohlédnout mimo jiné jeho brýle, americký skicář, cestovní pas nebo stříbrné pouzdro na doutníky. Dvořáka představí také jako člověka skromného a prchlivého, silně věřícího katolíka nebo milujícího otce.

Od Dvořákova narození uplynulo 8. září 170 let. Národní muzeum pečuje o skladatelovu pozůstalost, která čítá až 8000 sbírkových předmětů a je největší dvořákovskou kolekcí na světě. Vzácná partitura Novosvětské je zabezpečena v neprůstřelné trezorové vitríně. "Sbírkové předměty, které jsou zde vystaveny, opouštějí depozitáře zcela výjimečně," upozornil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Autor: