Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Autor Hry o trůny se chytil do pasti. Převálcovala ho televizní mašina

Kultura

PRAHA - Stalo se něco, co se nemělo stát. Jako kdyby se košatý strom vytrhl ze země a otočil se vzhůru nohama. Poprvé v historii masové televizní zábavy předstihl děj seriálu události v knize, podle které vzniká. Spisovatel George R. R. Martin prohrál s tvůrci seriálu Hra o trůny.

Královna Daenerys má problémy (Emilia Clarkeová). Hra o trůny - šestá série. foto: HBO

„Seriál se za mnou řítí jako obrovská mašina a vím, že musím pokládat koleje rychleji, ale moje psaní je pomalý proces,“ říkal George R. R. Martin v roce 2012. Tehdy už tvořil šesté pokračování své drahocenné ságy Píseň ledu a ohně, podle které vzniká veleúspěšný seriál HBO Hra o trůny. „To poslední, co si přeji, je, aby mě televizní seriál dostihl.“

Autor ságy Ledu a ohně, která slouží jako předloha seriálu Hra o trůny George R. R. Martin.

Tvůrci seriálu Hra o trůny: Daniel Brett Weiss (vlevo) a David Benioff.

V létě roku 2012 měl seriál za sebou dvě série, Martin se scénáristicky podílel na některých dílech, mohl mluvit do obsazování rolí. „Seriál nezmění to, jak to napíšu, jen mě stresuje,“ říkal.

Tlak rostl a psaní šlo pomaleji

O tři roky později už věděl, že je zle. Stále se mořil se šestou knihou a věděl, že tvůrci seriálu, který se mezitím stal celosvětovým fenoménem, se už chystají natáčet šestou řadu, tedy budou točit o událostech, které on ještě ani nenapsal. „Psaní mi nešlo. Strašně jsem to chtěl stihnout před seriálem, ale jak ubývalo dní, rostl tlak a já postupoval ještě pomaleji,“ přiznal spisovatel.

Spolu s ním upadali do deprese jeho čtenáři milovníci světa, který stvořil. Rozsáhlého fiktivního světa plného velmi reálných intrik, krutosti a smrti, která si nevybírá. Čtenáře děsí takzv. spoilery - tedy prozrazení děje. Vždy to bylo tak, že oni byli napřed, oni věděli víc.

Královna Cersei (Lena Headeyová) je plná touhy po odplatě za smrt svých dětí a za ponížení. Hra o trůny - šestá série.

To je to, co dělám. Piju a vím, říká Tyrion Lannister (Peter Dinklage). Hra o trůny - šestá série.

Na začátku tohoto roku přiznal sedmašedesátiletý Martin, jehož výtvory mají přes tisíc stran, porážku. „Knihu nestihnu dopsat. Jsem strašně zklamaný. Snažil jsem se, ale selhal jsem.“

Nyní přebírá otěže televizní seriál, první díl šesté série se vysílal v celosvětové premiéře v noci z neděle na pondělí. A jakkoli už má televizní série na kontě přes 50 skoro hodinových dílů, děj musí zplošťovat, některé postavy a zápletky zcela vypouštět. „Stála před námi nová výzva. Můžeme pokračovat, i když neznáme děj knih?“ popisuje dilema jeden ze dvou televizních tvůrců David Benioff. „Ale myslím, že jsme vytvořili nejlepší sérii.“ A jeho kolega D. B. Weiss dodává: „Bylo velmi vzrušující i děsivé pokračovat v příběhu dál.“

Každý rok nová série

HBO nemůže čekat, až Martin dopíše (poslední knihu píše už pět let). Televize má nasmlouvané herce, tvůrce, má postavené kulisy. Televizní zákon je neúprosný: každý rok nová série.

Jsem nikdo. Aryu Stark (Maisie Williamsová) nečeká v šesté sérii nic pěkného. Hra o trůny - šestá série.

Na Cibulového rytíře neboli Davose (Liam Cunningham) čekají těžké zkoušky. Hra o trůny - šestá série.

Fanoušky knih tak čeká nepříjemné dilema: mají se dívat na seriál, když jim prozradí budoucí děj? A dá se vůbec všudypřítomné sérii, u níž se rozebírá každý dějový zvrat, každý náznak, ukázka, slovo, uniknout? A směřuje vůbec seriál ke stejnému konci jako knižní sága?

Na poslední otázku existuje odpověď: s největší pravděpodobností ano, byť se seriál během loňské páté série od knižní předlohy výrazněji odchýlil. Martin totiž Benioffovi a Weissovi prozradil kostru celého děje. „Vím, jak se děj bude vyvíjet, znám osud většiny hlavních postav, ale ďábel je skrytý v detailech,“ vykládal. Konec má podle něj být „hořkosladký“, podobně jako v Tolkienově Pánu prstenů. Hodní vyhrají, ale za cenu velkých ztrát. Otázka ovšem je, kdo má být ve světě, v níž se hraje o trůny, ten hodný. Moc adeptů tam není. A mrtvých s každou sérií přibývá.

Sansa (Sophie Turnerová) prchá. Hra o trůny - šestá série.
Smrt a následné oživení Jona Sněha (Kit Harington) byl pro fanoušky velký...

„Nikoho neobviňuji, ani moje editory, ani nakladatele, ani HBO. Viníkem jsem jen já sám,“ říká spisovatel.

Užijte si seriál, užijte si knihy

Martin se nyní zbavil alespoň částečného stresu, televizní mašina ho převálcovala, dál si může tvořit vlastním tempem. Jeho fanoušky straší jen jeho zdraví. „Nemám děj úplně přesně nalajnovaný, takže se občas dostanu do slepé uličky, napíšu kapitolu, která mi přijde skvělá, ale po měsíci a půl zjistím, že se nechci vydat tímto směrem, takže to musím přepsat,“ popisuje. Dílo mu roste pod rukama, rozběhlo se do obrovské šíře, zatímco na začátku sledoval osudy převážně dvou rozvětvených rodin, nyní líčí osudy desítek postav. Bude to velká výzva poskládat všechny nitky do nějakého smysluplného konce.

Podle plánů má být knih sedm, televizních sérií osm, ale poslední dvě by měly být kratší, každá jen o zhruba sedmi dílech. Herci i tvůrci už netrpělivě vyhlížejí konec, který by měl přijít v roce 2018.

Kde tou dobou bude George R. R. Martin? Těžko říct. „Užijte si seriál. Užijte si knihy. Já budu psát,“ slibuje.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...