Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Billy Idol v pražském SaSaZu připomněl punková léta

Kultura

  7:35
PRAHA - Hity jako Dancing With Myself nebo Sweet Sixteen nadchl dnes britský hudebník Billy Idol zaplněný pražský klub SaSaZu.

Billy Idol v SaSaZu foto: ČTK

Hvězda rockové a pop punkové scény 80. let s pětičlennou doprovodnou kapelou nabídla písně ze svých sólových alb i z období působení ve skupině Generation X.

Právě píseň Ready Steady Go z repertoáru punkové kapely Generation X, kterou Billy Idol založil pod vlivem legendárních Sex Pistols, koncert zahájila. Následoval jeden z jeho největších hitů Dancing With Myself.

Extravagantní Billy Idol s typickými světlými vlasy, jejichž barvy dosáhl předávkováním odbarvovače, vrátil posluchače do 70. a začátku 80. let, kdy vrcholilo punkové hnutí. K retro atmosféře přispěl kytarista s natupírovanými vlasy a punkový účes potetovaného bubeníka. Z dalších známých skladeb spokojení diváci aplaudovali například Eyes Without A Face a v závěru převzaté skladbě Mony Mony americké skupiny Tommy James & The Shondells, která se v podání Billyho Idola stala v roce 1987 znovu velkým hitem téměř 20 let po svém vzniku. Velký ohlas a tanec v hledišti vyvolala zásadní píseň kariéry Billyho Idola Rebel Yell.

"Z kluka, který byl v gangu, jsem se změnil v zamilovaného mladého muže, jenž má rád ženu, život a má rád hudbu," uvedl před časem pro server Novinky zpěvák, který dnešní vystoupení začal oblečený v černé bundě, během vystoupení se však svlékl do půl těla.

Rebel mimo zákon rokenrolu
Čtyřiapadesátiletý hudebník a příležitostný herec přijel do Prahy s dlouholetým spolupracovníkem kytaristou Stevem Stevensem, který ho střídavě doprovází téměř od začátku sólové hudební kariéry. "Být s ním na scéně je skutečně zábavné, dokáže vám otevírat oči. On je skutečně klasický rockový hráč, jen je v historii žánru trochu přehlížený," podotkl Billy Idol.

V Praze se Billy Idol označovaný za "rebela stojícího mimo zákon rokenrolu", představil v roce 1993 společně se skupinami Bon Jovi a Little Angel na benefičním koncertu na podporu charitativních aktivit Ekumenické diakonie.

Billy Idol, vlastním jménem William Michael Albert Broad, se narodil v Británii. Po rozpadu skupiny Generation X v roce 1981 přesídlil do New Yorku, kde se seznámil s Billem Aucoinem, manažerem Kiss. První sólové album vydal o rok později a pro ty, kdo ho znali jako punkera, znělo překvapivě popově. V roce 2005 mu vyšlo nové album Devil's Playground. Jeho zatím poslední deskou je album vánočních písní Happy Holidays z roku 2006.

Autor: