Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Filipínští vězni uspořádali veřejný koncert, chtěli upozornit na talenty

Vězni na Filipínách uspořádali veřejný koncert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězni na Filipínách uspořádali veřejný koncert. | foto: ČTK/AP

MANILA Směs šlágrů z Broadwaye a milostných písní zněla v úterý ve filipínském vězení s maximální ostrahou. Vězni, z nichž mnozí si odpykávají doživotní trest za vraždy a další velké zločiny, tam uspořádali svůj první veřejný koncert.

Stočlenný orchestr a sbor ve vězení New Bilibid v Manile hrál kusy z Broadwaye v místním jazyce tagalog. Jejich posluchači byli představitelé vězení, příbuzní a novináři. Jeden sólista zazpíval za podpory orchestru také píseň New York, New York a ženy s vysokými klobouky k tomu tančily.

Vedení věznice a organizátoři řekli, že projekt je součástí úsilí ukázat hudební talenty mezi vězni a pomoci je připravit na propuštění na svobodu.

Představení připomínalo podobnou akci, kterou před několika lety uspořádali strážci vězení v provincii Cebu, kdy stovky vězňů tančily na písně Michaela Jacksona.

Hudbou se mohou napravit
Saxofonista, pětačtyřicetiletý Rey Matias, který si odpykává doživotní trest za vraždu, si pochvaloval, že jeho dny ve vězení teď vyplňují zkoušky skupiny. Je to vítaná změna v porovnání s nudným lelkováním.

"Když byla skupina založena, bylo to pro nás velké oživení," řekl. "I vězeň může být na něco hrdý." "Jsem tak šťastný, protože moje srdce je v hudbě, a i když jsem vězeň, mohu dělat, co chci," řekl osmapadesátiletý Manuel Esquerra, člen bývalé vojenské skupiny, který si za vraždu odpykává doživotní trest.

Vedení věznice doufá, hudbou se mohou někteří vězni napravit.

Ostřelovači v pohotovosti
Bezpečnostní opatření ve vězení byla během představení zmírněna, ačkoli policejní ostřelovači byli v pohotovosti. Příbuzní a novináři se mohli pohybovat uvnitř budovy mezi vězni a volně s nimi hovořit. Po představení byli vězni odvedeni zpět do cel. Vězeň Warren Zingapan, který představení organizoval, řekl, že je to dobrý start. Zdůraznil, že hudba překonává bariéry. Členové symfonického orchestru a pěveckého sboru cítí, že i když jsou fyzicky vězněni, jejich hudba může překročit zdi vězeňského zařízení.

"Jen tím se cítí ... jako kdyby byli svobodní," řekl Zingapan, který si odpykává doživotí za vraždu.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...