Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filipínští vězni uspořádali veřejný koncert, chtěli upozornit na talenty

Magazín

  16:27
MANILA - Směs šlágrů z Broadwaye a milostných písní zněla v úterý ve filipínském vězení s maximální ostrahou. Vězni, z nichž mnozí si odpykávají doživotní trest za vraždy a další velké zločiny, tam uspořádali svůj první veřejný koncert.

Vězni na Filipínách uspořádali veřejný koncert. foto: ČTK/AP

Stočlenný orchestr a sbor ve vězení New Bilibid v Manile hrál kusy z Broadwaye v místním jazyce tagalog. Jejich posluchači byli představitelé vězení, příbuzní a novináři. Jeden sólista zazpíval za podpory orchestru také píseň New York, New York a ženy s vysokými klobouky k tomu tančily.

Vedení věznice a organizátoři řekli, že projekt je součástí úsilí ukázat hudební talenty mezi vězni a pomoci je připravit na propuštění na svobodu.

Představení připomínalo podobnou akci, kterou před několika lety uspořádali strážci vězení v provincii Cebu, kdy stovky vězňů tančily na písně Michaela Jacksona.

Hudbou se mohou napravit
Saxofonista, pětačtyřicetiletý Rey Matias, který si odpykává doživotní trest za vraždu, si pochvaloval, že jeho dny ve vězení teď vyplňují zkoušky skupiny. Je to vítaná změna v porovnání s nudným lelkováním.

"Když byla skupina založena, bylo to pro nás velké oživení," řekl. "I vězeň může být na něco hrdý." "Jsem tak šťastný, protože moje srdce je v hudbě, a i když jsem vězeň, mohu dělat, co chci," řekl osmapadesátiletý Manuel Esquerra, člen bývalé vojenské skupiny, který si za vraždu odpykává doživotní trest.

Vedení věznice doufá, hudbou se mohou někteří vězni napravit.

Ostřelovači v pohotovosti
Bezpečnostní opatření ve vězení byla během představení zmírněna, ačkoli policejní ostřelovači byli v pohotovosti. Příbuzní a novináři se mohli pohybovat uvnitř budovy mezi vězni a volně s nimi hovořit. Po představení byli vězni odvedeni zpět do cel. Vězeň Warren Zingapan, který představení organizoval, řekl, že je to dobrý start. Zdůraznil, že hudba překonává bariéry. Členové symfonického orchestru a pěveckého sboru cítí, že i když jsou fyzicky vězněni, jejich hudba může překročit zdi vězeňského zařízení.

"Jen tím se cítí ... jako kdyby byli svobodní," řekl Zingapan, který si odpykává doživotí za vraždu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat