Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bonamassa se v Praze dočkal aplausu ve stoje

Kultura

  7:50
Aplaus ve stoje zakončil více než dvouhodinový koncert amerického bluesrockového kytaristy a zpěváka Joea Bonamassy, který vystoupil v pražské Tipsport Aréně (dříve Tesla Arena) na Výstavišti.

Joe Bonamassa vystoupil v pražské Tipsport Aréně na Výstavišti foto: ČTK

Bonamassa nadšeným posluchačům představil svou poslední sólovou nahrávku Dust Bowl, ze které vedle titulní písně zazněly v úvodu koncertu i skladby Slow Train a You Better Watch Yourself.

Letos pětatřicetiletý hudebník považovaný za jednoho z nejlepších kytaristů nové generace během koncertu hrál především bluesově laděné skladby. V přídavku však na převzatých písních ukázal další možnosti svého nepřehlédnutelného talentu, když nejdříve prokázal cit pro country v k nepoznání předělané skladbě Bird on the Wire od Leonarda Cohena. Poté se z tmavého saka převlékl do kožené bundy, čímž změnil image obrýleného studenta na drsného rockera a udivoval hardrockovými riffy v písni Just Got Paid vypůjčené z repertoáru rockových vousáčů ze ZZ Top.

ČTĚTE TAKÉ:

Bonamassu, která vystoupil bez předkapely, doprovodila skupina ve složení Tal Bergman (bicí), Rick Melick (klávesy, zpěv) a Carmine Rojas (baskytara). V prostoru haly, upravené na komorní verzi koncertu podobně jako v případě červnového vystoupení Jeffa Becka, bylo podle pořadatelů přibližně 3000 návštěvníků.

Rodák z New Hartfordu ve státě New York s sebou podle organizátorů koncertu přivezl 20 kytar a obrovské množství sad strun. K nejunikátnějším nástrojům, na které na současném turné hraje, patří prototyp Gibson Les Paul "Bonabird" - kytara typu Les Paul s hlavou ve stylu modelu Gibson Firebird. Další zajímavou kytarou je Gibson Hotel California SG se dvěma krky nebo Gibson Korina Flying V z roku 1981.

Joe Bonamassa vystoupil v pražské Tipsport Aréně na Výstavišti

Skvělý hudebník i velmi dobrý zpěvák Bonamassa byl v hodnocení prestižního magazínu Guitar International zvolen Kytaristou roku 2011, v roce 2010 ho čtenáři časopisu Guitar Player zvolili poprvé Nejlepším kytaristou světa a již počtvrté od roku 2007 Nejlepším bluesovým kytaristou.

První sólové album A New Day Yesterday vydal v roce 2000. Loni na podzim pracoval společně s Beth Hartovou na desce klasických soulových písní Don't Explain. Je rovněž členem superskupiny Black Country Communion spolu s Glennem Hughesem (Deep Purple), bubeníkem Jasonem Bonhamem (Led Zeppelin, Foreigner) a klávesistou Derekem Sherinianem (Dream Theater, Billy Idol). S tímto projektem se loni v České republice představil na hradě Loket.

Bonamassa nejenže odehraje v průměru 200 koncertů ročně, je také mluvčím programu Blues In The Schools, kdy jako dobrovolník vypráví skupinám středoškolských studentů o kořenech a dědictví amerického blues.

Autoři: ,