Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolševická koleda nebo zamaskovaná reklama. Jaké jsou nejhorší české vánoční písně?

Kultura

  14:29
Důvod může být vlezlá melodie, nesmyslný text nebo prosté vykrádání. Některé vánoční písně by ale měly zůstat jenom ve vzpomínkách. Server Lidovky.cz vám nabízí hned sedm kandidátů.
Období vánočních písní, ilustrační foto.

Období vánočních písní, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Anketa

Jaká česká vánoční píseň je podle vás nejhorší?

Vánoce, Vánoce přicházejí 336
Vánoce na míru 61
Vánoce hrajou Gloria 86
To k Vánocům patří 25
Kouzelná noc 26
Vánoce TV Nova 342
Sliby se mají plnit o Vánocích 83

Vánoce, Vánoce přicházejí
Jaromír Vomáčka, hitmaker šedesátých let, vytvořil jednu z nejprofláklejších vánočních písní všech dob. „Vlastně bolševická ‚koleda‘ vzniklá proto, aby si za minulého režimu lidi nezpívali Narodil se Kristus pán, ale tuhle zpotvořeninu o kaprovi pod skříní a vánočce pro kočku. Myslel jsem, že se na ni po roce 1989 zapomene, ale ono ne - dodnes ji v předvánočním čase slýchám v obchodních centrech. A nestačím se divit,“ píše o písni Ondřej Bezr.

Vánoce na míru
Vánoce na míru jsou v podstatě jen na obchodnímu portálu MALL.CZ., kterému slouží jako podkres do všech reklam. Řemeslně dobře odvedená písnička se tak navždy zapíše do uší posluchačů spíše jako sváteční hymna konzumu.

Vánoce hrajou Gloria
Petr Kotvald má na svém kontě hned několik svátečních „pecek“. „Já jsem víc, jsem dáreček. Pro holky velký,“ zpívá Kotvald v písni, která by se stejně dobře vyjímala na prosluněné pláži. Vlezlá melodie se dostane i za záhyby zimního kabátu. 

To k Vánocům patří

Anděl páně 2 a ostatní premiérové pohádky České televize. Která měla největší úspěch?

„To k Vánocům patří, tak jak děda Mráz, jak svíčky a kapři, jak víra, co je v nás.“ Text této písně působí jako sešitý horkou jehlou. Děda Mráz kruté vytlačil Ježíška. Přitom originál, píseň Happy X-Mass od Johna Lennona, je jednou z největších klasik v éteru českých rádií.

Kouzelná noc
Recept na úspěšnou koledu? Vykradení klasické koledy a přidání tanečního rytmu od druhé poloviny skladby. Kapela Lunetic, která vrcholu popularity dostala koncem devadesátých let, o tom ví svoje.

Vánoce TV Nova
Píseň kapely Mirai Když nemůžeš, tak přidej je hitem českého éteru. Novácká vánoční verze ale působí jako trest. Ochotnické selfpromo mělo zůstat pouze v rovině nápadů. S koledami podobného ražení každý rok přichází třeba i rádio Evropa 2.

Sliby se mají plnit o Vánocích
V případě písně Janka Ledeckého jde hlavně o otázku, kolikrát za den jste ji ochotni slyšet. Může se zdát, že rádia v čase svátečním občas nehrají nic jiného. Pomoc přichází v podobě tlačítka off na rádiu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat