Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zvonkohra změnila noty a hraje koledy

Starostové píší

  1:04
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Konec roku se nám pomalu blíží a spolu s ním přišly také nejoblíbenější svátky v roce, Vánoce. Je to jen pár dní, co jsme u nás v Náchodě rozsvítili za přítomnosti stovek občanů náš vánoční strom, douglasku tisolistou. Ta pochází z ulice Svobody, kde jej před lety vysadily rodina Sedláčkových a rodina Zítkových.

Vánoční Náchod foto: ARCHIV RADNICE

Vánoce jsou pro nás pro všechny hlavně svátkem, kdy se setkáváme s rodinami, obecně řečeno také, svátky klidu a míru. Jsem rád, že se nám podařilo ten klid ve městě zajistit hlavně v oblasti dopravy. Oprava průtahu byla pro většinu Náchoďáků nepříjemnou komplikací po velkou část roku. Ta naštěstí 16. listopadu skončila a nepříjemné objížďky jsou u konce. S malou nadsázkou bych i řekl, že oprava průtahu se stala součástí vánoční výzdoby města. V Pražské ulici jsme totiž investovali jako město nejen do opravy chodníků a veřejného osvětlení, ale také 1,3 milionu korun do nového vánočního osvětlení, které teď celou ulici příjemně prosvětluje ve večerních hodinách. A to si myslím, k Vánocům tak nějak patří.

V té části roku, kdy se nepříjemně brzy stmívá, zdobíme naše okna i ulice nespočtem světel a barevných světélek, abychom zahnali chmury, které občas dlouhá tma s sebou přinese. Letos je to také rok od slavnostního odhalení náchodské zvonkohry na Karlově náměstí, kterou jsme se rozhodli přestrojit do vánočního hávu, a všichni si tak mohou vychutnávat adventní čas za zvuku koled. V adventním čase totiž zvonkohra změní své pomyslné noty a bude hrát vánoční koledy. Díky tomu si třeba v pět hodin můžete užít „Rolničky“ a poslední koledou dne je v osm hodin „Štědrej večer nastal“.

Ještě jednou bych všem moc chtěl poděkovat za trpělivost při opravě průtahu, bylo to náročné, ale zvládli jsme to. Nádraží už máme v novém, autobusový terminál stojí a dalším krokem je obchvat, na kterém se pracuje. Pevně věřím, že už jste všichni poctivě napsali Ježíškovi o nějaký ten dárek. Osobně už jsem mu psal, tak snad mi opravdu donese ještě krásnější Náchod plný spokojených lidí. To bych si totiž pod stromeček opravdu přál.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor: