14. prosince 2017 1:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ať máme víc snů, než kolik jich dokáže zničit realita

V minulosti chodily za Tři krále děti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V minulosti chodily za Tři krále děti | foto: ARCHIV RADNICE

BORŠOV (Jihočeský kraj)  V naší obci děláme vcelku běžné věci – rozsvícený stromeček, adventní punčování na návsi s živou hudbou, koncert v kostele, setkání s penzisty, prodej kaprů zalévaný opět punčem. Ale přeci jenom jednu zvláštnost máme.

Již třetím rokem pořádáme jednou za měsíc 1. Boršovský trh, a o poslední adventní neděli před Štědrým dnem je to „trh dárkový“, taková obecní odměna pro naše věrné trhovce, kteří nemusí tentokrát platit žádný poplatek, vše je slavnostně nazdobeno a nasvíceno mysticky do pohádkova, vybraní trhovci slavnostně převezmou Certifikát Prověřeno 1. Boršovským trhem, na více než 500 mailových adres návštěvníkům rozesíláme, co se bude prodávat. Vše se odehrává v tónech živého koncertu, letos poprvé interpreti budou zpívat a hrát ze střechy nedávno otevřených prvních veřejných toalet. Jde nám především o příjemné setkávání sousedů, občanů obce, jejich známých.

Na začátku příštího roku pomáháme s organizací Tříkrálové sbírky, která bude trochu jiná. Většinu obce obejdou pověstní Kašparové, Melichaři a Baltazarové v bílých a černých pletených čepicích s vyšitými korunkami a písmenky KMB. Trojice budou tvořit dospělí zástupci našich spolků – hasiči, sokolové, fotbalisté… V předchozích letech legendární krále hrály děti, ale zima a únava z opakovaného zpívání je rychle vyčerpávala.

Co bych si jako starosta přál pod stromeček, aby oblažilo mě, mé blízké, sousedy celou českou kotlinu? Vedle zdraví, lásky a štěstí, abychom v sobě nosili více snů, než kolik jich realita dokáže zničit.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

JAN ZEMAN, starosta obce Boršov nad Vltavou, PRO Boršov

Najdete na Lidovky.cz