Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnský Jazzfest přivítá fenomenálního trumpetistu Maaloufa

Kultura

  16:00
BRNO - Poznávací značkou tohoto původem libanonského hudebníka je nadžánrová hudba s arabskými motivy. Českým posluchačům ji předvede v rámci mezinárodního festivalu Jazzfest Brno v pondělí 14. dubna. Kromě standardní trubky si přiveze i pro nej speciálně zkonstruovanou čtvrttónovou trumpetu.

Ibrahim Maalouf vystoupí 14. dubna na Jazzfestu Brno foto: Jazzfest Brno

Maalouf pochází z libanonského Bejrútu, ale dlouhodobě žije ve Francii. Nasbíral Maalouf už řadu ocenění, například cenu Les Victoires (francouzskou obdobu Grammy) jako nejlepší jazzový interpret. Jeho nejnovější album Illusions francouzští kritici ocenili jako album roku v kategorii world music.

Jako svoje hudební vzory uvádí trumpetista Milese Davise, Dizzyho Gillespieho, Mahlera, Bacha, Mozarta, k jeho inspiracím dále patříí i hip hop, francouzské šlágry, elektronika a pop music. V jeho stylu jsou patrné prvky arabské, jazzrockové i funkové hudby. Natáčel a koncertoval s Elvisem Costellem, Stingem, Erikem Truffazem a dalšími, ale nejdůležitější věcí pro něj zůstává vlastní tvorba. Tu zachycují mimořádně úspěšná alba Diasporas (2007), Diachronism (2009), Diagnostic (2012) a Illusions (2013).

Na festival se chystá i bubeník Chris Dave a Gregory Porter

O den dříve přivítá Brno také bubeníka Chrise "Daddyho" Davea. Hudební biografii tohoto originálního bubeníka zdobí spolupráce s jazzovými velikány typu Roberta Glaspera či Sonnyho Rollinse, ale také s mainstreamovou divou Adele nebo Beyoncé. V Brně vystoupí se svou kapelou Chris Dave and the Drumhedz, která je volně alternující sestavou hudebníků, v níž obvykle nechybí saxofonista, hráč na klávesové nástroje, basista a kytarista.

Festival do konce dubna představí i další zajímavé hosty, například 24. dubna vystoupí v české premiéře kultovní varhanní trio Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart. Vedle nich dostanou prostor i polský vibrafonista Bernard Maseli, izraelský kytarista Assaf Kehati nebo italský houslista Luca Ciarla. Dramaturgie nezapomíná ani na domácí scénu, kterou budou reprezentovat aktuální projekty Romana Pokorného a Miroslava Hloucala. Festival uzavře čerstvý držitel Grammy za nejlepší vokální jazzové album Gregory Porter, který vystoupí v Bobycentru 25. května.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!