Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Festival v Cannes otvírá Depp v roli krále. Pražská FAMU představí hned dva snímky

V zahajovacím filmu se představí Johnny Depp jako francouzský král Ludvík XV. a čestnou cenu převezme Michael Douglas. foto: YouTube

Ve francouzském Cannes začíná 76. ročník jednoho z nejvýznamnějších světových filmových festivalů. V zahajovacím filmu se představí Johnny Depp jako francouzský král Ludvík XV. a čestnou cenu převezme Michael Douglas.
  5:00

Herec a režisér Johnny Depp se na přehlídku v Cannes vrací poprvé od roku 2011, kdy na Azurovém pobřežídoprovázel film Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna. Zatímco tehdy byl celebritou první kategorie, tentokrát je jeho postavení komplikovanější.

V Cannes bude vidět i pražská FAMU

V rámci festivalu v Cannes se letos představí dva krátké snímky z pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU). Budou součástí sekce La Cinef (dříve Cinéfondation).

Českou republiku bude reprezentovat film Electra (viz foto) režisérky Darji Kaščejevové, který kombinuje animované techniky s hranými scénami, a hrané drama režiséra Petra Pylypčuka Osmý den. Kaščejevová, jejíž předchozí snímek Dcera byl nominovaný na Oscara, se i v Electře noří do temných zákoutí bolestných rodinných vztahů. Pylypčukův Osmý den líčí útěk dvojice mladých lidí z područí sektářského náboženského společenství.

Účast na prestižním festivalu symbolizuje Deppovu snahu o návrat na výsluní po letech potíží, které doprovázely zejména jeho divoký rozchod s někdejší manželkou Amber Heardovou. I když klíčový soudní verdikt Deppa loni zbavil obvinění z domácího násilí, jeho kariéru celá záležitost vážně poznamenala.

V zahajovacím filmu nazvaném Jeanne du Barry hraje Johnny Depp francouzského krále Ludvíka XV. Titulní hrdinku, královu milenku, zvárnila režisérka filmu, francouzská tvůrkyně Maiwenn.

Účast na festivalu v Cannes může být pro Deppa bodem obratu pokud jde o respekt na mezinárodní scéně, ovšem jak připomíná například server Hollywood Reporter, ke znovuzískání amerického publika role ve francouzsky mluveném dobovém filmu možná stačit nebude. Depp se chystá vrátit také jako režisér, a to po pětadvaceti letech od svého snímku Bojovník. V Cannes bude na souběžně konaném filmovém trhu hledat partnery pro svůj připravovaný životopisný film o italském umělci Amedeu Modiglianim, kde je do jedné z rolí potvrzen Al Pacino.

Soutěží Wenders, Loach i Kore’eda

V hlavní soutěží letošního festivalu v Cannes je 19 snímků, z nichž bude držitele Zlaté palmy a dalších cen vybírat porota v čele se švédským filmařem Rubenem Östlundem. Své nové snímky v soutěži představí například renomovaní evropští tvůrci Aki Kaurismäki, Wim Wenders nebo Ken Loach, americkou kinematografii budou reprezentovat Wes Anderson se svou poctou sci-fi Asteroid City a Todd Haynes s romancí May December. Ve Wendersově snímku účinkují hollywoodské hvězdy jako Scarlett Johanssonová a Tom Hanks, v druhém hrají hlavní role Natalie Portmanová a Julianne Mooreová.

Turecký tvůrce Nuri Bilge Ceylan, který v Cannes zvítězil v roce 2014 s filmem Zimní spánek, je v soutěži s dramatem About Dry Grasses. Poněkolikáté se do výběru dostal i japonský režisér Hirokazu Kore’eda, který v roce 2018 dostal Zlatou palmu za film Zloději. Vítězové budou známi 27. května.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...