Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu ministerstva dostane i autor Balady pro banditu Štědroň

Kultura

  12:00
Státní cenu za literaturu pro rok 2014 dostane lingvista, básník a překladatel z francouzštiny Patrik Ouředník a za překlad estetik a literární teoretik Jiří Pechar. Oba ocenění získávají za celou svou dosavadní tvorbu. Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dostane teatrolog Adolf Scherl, v oblasti hudby muzikolog a skladatel Miloš Štědroň. Za výtvarné umění porota vybrala sochaře Stanislava Kolíbala, porota pro architekturu vybrala Ladislava Lábuse.

Miloš Štědroň uvádí představení Moc Art v divadle Husa na Provázku. foto: ČTK

Laureáty dnes oznámilo ministerstvo kultury, ceny se budou předávat ve čtvrtek večer ve Veletržním paláci v přímém přenosu ČT. A 29. října se budou v kině Ponrepo samostatně předávat ceny za přínos v oblasti kinematografie a audiovize, protože součástí večera je i projekce. Ceny dostaly dokumentaristka Kristina Vlachová a in memoriam režisérka Věra Chytilová. „Porota cítila velký dluh, že Věra Chytilová nebyla oceněna již dříve, získala tedy cenu in memoriam,“ řekl předseda poroty Ivan Biel.

Laureát Státní ceny za literaturu Patrik Ouředník je podle předsedy oborové poroty Josefa Chuchmy „rozkročený mezi českou a francouzskou kulturu a svou francouzskou kulturou nasáklou vzdělanost přenáší originálním způsobem na české území“. Porota, která ve stejném složení pracovala tři roky, se podle něj vždy snažila, aby cenu získala osobnost, která něco dokázala, je za ní nesporné dílo, a zároveň je nadále živě v literatuře přítomna, ovlivňuje určitý okruh lidí, je třeba i předmětem kontroverze.

O loňských státních cenách čtěte zde:

Devětaosmdesátiletý teatrolog a divadelní kritik Adolf Scherl cenu podle předsedy poroty Martina Švejdy dostal za celoživotní badatelský přínos české teatrologii. Zasadil se podle něj o vnímání českého divadla v širším kontextu, věnoval se nejen českému divadlu na území českých zemí, ale také divadlu německému.

Miloš Štědroň byl dlouhá léta spjat s brněnským divadlem Husa na provázku, je autorem například melodií z muzikálu Balada pro banditu. Zpočátku se věnoval spíše hudební teorii a historii, komponování přibližně od poloviny 70. let. Jako muzikolog se zajímá zejména o hudbu 20. století. Porota vyzdvihla jeho snahu o propojování žánrů i pozornost, kterou věnuje folkloru.

Sochař Kolíbal je výraznou osobností, říká porota

Pro Stanislava Kolíbala jako hlavní argument podle předsedy poroty Víta Havránka zní to, že jde o výraznou osobnost, která spíše rozděluje. „Angažoval se nejen jako umělec, kde mu radikalita přinesla kvalitu práce a vyhraněnost. Jeho angažmá v Národní galerii v době působení Milana Knížáka mu přineslo i řadu debat a odsudků. Jeho umělecký hlas je ale naprosto nezpochybnitelný,“ řekl Havránek.

Ceny jsou spojeny s odměnou 300.000 korun. Někteří předsedové porot dnes poukázali na nízký počet nominací ve všech kategoriích kromě literatury - tam se sešlo 32 nominací. V oblasti architektury byl kandidát pouze jeden, na překlad bylo 14 nominací, na divadlo a výtvarné umění po devíti, na hudbu pouhých sedm; některá jména se přitom objevují několikrát.

Vít Havránek řekl, že by se přimlouval za jmenování sboru nominantů, osobností z oboru, které by mohly skupinu nominovaných doplnit. Tak to funguje u některých cen, třeba Ceny Jindřicha Chalupeckého. „Ve výtvarném umění byly letos výrazné osobnosti, chyběla tam ale žena. Podobné diskrepance by mohl zmíněný sbor nominantů upravovat,“ míní. Předsedové porot si obecně stěžovali na malou propagaci těchto významných ocenění.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat