Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černá Madona: O potřebě zázraku v Brně

Kultura

  12:00
Umělecký šéf činohry brněnského Národního divadla Zdenek Plachý společně s dramaturgem Markem Hladkým napsal a režíroval hru o zázračné pomoci Panny Marie při obléhání Brna Švédy a nazval ji Černá Madona Brněnská.

Brno nedáme! Historické plátno o jezuitovi Martinu Středovi neboli Černá Madona Brněnská foto: ND Brno

Vznikl průvodce po brněnské historii a legendách, vyjde-li záměr hrát Madonu v exteriérech, ideální materiál pro turisty. Jako divadelní artefakt ale inscenace neobstojí. Plachý vypráví známý příběh: probíhá poslední fáze třicetileté války, Brno je v obležení Švédů. Na straně Brňanů plukovník Raduit de Souches, za hradbami třicet tisíc vojáků pod velením Lennarta Torstenssona. Vytrvalost a statečnost Brňanů, vojenský um Raduita de Souches, modlitby otce Martina Středy, Torstenssonem daný termín ústupu vymezený polednem, odbitým na petrovské věži, a zvonění o jedenácté.

Hra shromažďuje historická fakta, data, čísla i legendy. Brněnských pověstí je zde zmíněno hned několik. Městským radním visí nad hlavami vycpaný krokodýl a na jevišti nechybí ani druhá polovina notoricky známé dvojice „brněnské kolo a drak“. Autoři se urputně snaží vměstnat do dialogů přednášku z brněnské historie, výsledek ale působí komicky neobratně.

Černá Madona Brněnská: víc ilustrace než skutečné drama

Samotná směs legend a faktů ale autorovi na vystavění dramatu nestačí. Zdenek Plachý se proto pokusil kostru příběhu vyztužit podrobnějšími obrazy charakterů postav, skutečných i fiktivních, a doplnit ji milostným trojúhelníkem mezi statečným městským radním Ondřejem (Petr Halberstadt), jeho ženou Magdalenou (Jana Štvrtecká) a Raduitem de Souches (Martin Sláma). Kromě něj se nejvýrazněji na „zahuštění“ děje podílí postava zrádce Johanna Fischera (Ján Jackuliak) a líčení osobních útrap, jimž byl vystaven Torstensson se svojí ženou (Jan Grygar a Dana Pešková).

Děj navěšený na kostře původního příběhu je ale plný banalit. Vážnost, s níž je představován, pak shazuje i samotnou mariánskou legendu, o kterou autorům šlo. Ve scénáři jsou příliš často dialogy, o nichž je těžké rozhodnout, zda byly myšleny vážně: synovi radního Ondřeje hrozí smrt. Magdalena, jeho matka, se dovídá tuto zprávu. Vzápětí ale dokáže diskutovat s kamarádkou o změně života i účesu, od kudrn vede oslí můstek ke koláři Kudrnovi, děvčata si převypráví legendu o brněnském kole. Pak si Magdalena vzpomene na zajatého syna.

Zdenek Plachý: Černá Madona Brněnská

Režie: Zdenek Plachý
Kostýmy: Marie Blažková
Dramaturgie: Marek Hladký a Josef Daněk
Videoprojekce: Tomáš Hrůza
ND Brno, premiéra 27. 1. 2012

I milostná pletka není dramatem, ale sérií klišé, završených opět překvapivým dialogem, v němž Magdalena sama sebe vystaví zjištění, že ať se rozhodne pro rozchod s plukovníkem, nebo ne, vždy někoho zraní. Životnější postavou je radní Johann Jána Jackuliaka, postava směšného intrikařícího zrádce. Přehlídka plochých charakterů ve známém příběhu je završena průvodem s obrazem Madony, zjevením Panny Marie a vítězstvím Brňanů.

Patos, banalita v jazyce i ději či záliba v zobrazování násilí (oslepení zajatce) mohly být u Plachého (respektive Střeženého Parnassu) ve starších inscenacích považovány za součást mystifikace a hry se žánrovými klišé. Jestliže dřív mohla provokovat nepřesně vyslovená míra nadsázky, která znejisťovala autorský a režijní postoj, zde nemá divák žádný důvod vnímat banalitu jako záměrnou součást hry. Plachý vytváří historické plátno o jezuitovi Martinu Středovi a obrazu Panny Marie Svatotomské pomocí doslovných a ilustrativních prostředků, píše neobratné plytké dialogy („Duše celého Brna cítí tvou bolest.“), libuje si v patosu podpořeném výběrem hudby. Inscenace působí kazatelsky a nechtěně komicky.

Planoucí srdce na hrudi

I výtvarné řešení používá ilustrativní motivy a kýč, aniž by s nimi dál pracovalo. Daniel Dvořák ohromí diváky citací kostelního interiéru, ale krokodýl prvoplánově visící v radničním sále nebo prasklina v jeho stěně rudě probleskující v dramatických momentech jsou prvky, které jsou nechtěně směšné, pokud nejsou ukotvené v jasněji formulovaném záměru. Podobně je to s Pannou Marií procházející jevištěm i hledištěm jako oživlý pouťový obrázek v modročerveném plášti a s planoucím, trním orámovaným srdcem na hrudi. Videoprojekce Tomáše Hrůzy předělují jednotlivé scény, prostupující se obrazy se tematicky pohybují mezi portréty aktérů, obrazy madon, barokních zátiší a končí u záběru současné brněnské ulice. Divák může být zaskočen, když je doprovodí hlas ze záznamu – připomínající dikcí muzejního audioprůvodce – informující o obrazu Panny Marie Svatotomské nebo o pojmu zázrak. Z hlediště zaznívá smích. Kdyby ale šlo o záměrný žert, znovu – musel by mít jasné místo ve struktuře inscenace.

Není snadné psát o herectví v této inscenaci. Soubor činohry je (nejen v Černé Madoně) v nezáviděníhodné situaci. Za daných podmínek dělá, co může. Výrazný je komediální výkon Jána Jackuliaka. Občasné přehrávání mu lze odpustit, stejně jako ostatním, bojujícím s plochými charaktery, od kterých se čeká drama lásky, cti a morálky.
Divadelní tvorba Zdenka Plachého (a Jiřího Šimáčka, druhého z autorů uměleckého sdružení Střežený Parnass) bývala vnímána jako kontroverzní a provokativní. Již v několika inscenacích v brněnském Národním divadle se ale Plachý jeví jako tvůrce poměrně konzervativní, který zápasí se základními autorskými i režijními dovednostmi. Kam přesně směřuje činohra Národního divadla pod jeho vedením? A na jaký zázrak čeká?

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...