Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Teď máme naději pro boj s piráty, shodují se filmaři

Kultura

  16:42aktualizováno  3. července 8:50
PRAHA - Čeští producenti a filmaři se radují. Cítí novou naději v boji s nelegálním stahováním filmů. Tu jim dalo rozhodnutí Vrchního soudu, který potvrdil trest pro server Share-rapid.cz, který nabízel k volnému stažení film Kuky se vrací. Lidovky.cz se zeptaly předních českých producentů, zda chtějí postupovat stejně a pustit se do války se servery, nabízejícími filmy zdarma.

Scénárista Petr Jarchovský a režisér Ondřej Trojan (vlevo) pózují 29. září v Praze po novinářské projekci jejich nového filmu Občanský průkaz. foto: ČTK

Pro anketu v souvislosti s rozhodnutím soudu v případu Jana Svěráka oslovil server Lidovky.cz přední české filmové producenty s několika .  .

1) Je toto rozhodnutí průlomové nebo jde pouze o výjimku, která problém volného stahování filmů do budoucna nevyřeší?
2) Vedete v tuto chvíli  s někým soudní spory v otázkách ochrany autorských práv?
3) Budete zvažovat stejný postup jako Jan Svěrák, tedy žalovat přímo servery?

ČTĚTE TAKÉ:

Ondřej Trojan (producent filmů Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Medvídek, Občanský průkaz a dalších):

1) Já věřím, že to je precedens, že budou soudy postupovat proti těmto serverům, které krádou duševní vlastnictví někoho jiného.

2) Ne, přímo v soudním sporu s nikým nejsem, ale skoro všechny naše filmy někde visí.

3) My proti tomu postupujeme společně jako APA (Asociace producentů v audiovizi - pozn. red.), platíme si dost peněz za Protipirátskou unii, ale soudní rozhodnutí je samozřejmě o krok víc. Je to pro nás opravdu přelomové. Společný postup je pro nás lacinější a účinnější.

Čestmír Kopecký (producent filmů Knoflíkáři, Návrat Idiota, Rok ďábla, Nuda v Brně, ...a bude hůř a dalších):

1) Mohlo by to být řešení, ale problémem  je i nedostatečná činnost policie. Myslím ale že ještě chybí trest za krádež. Jestli někdo vezme svoje peníze a natočí film proto, aby se mu vrátily z prodeje za stahování, je takhle jasně okraden.

2) Ne nesoudím. Po zkušenostech s filmy Nuda v Brně a … a bude hůř jsem rezignoval.

3) Budu o tom přemýšlet.

Miloslav Šmídmajer (producent filmů Jak básníci neztrácejí naději, Jak se krotí krokodýli, Peklo s princeznou, Probudím se včera a dalších):

1) Je to úžasné, že to Honza Svěrák dotáhl až do této fáze, chce to ale velkou výdrž a čas věnovat se tomu. Já jsem si také najal studenty, aby zjistili, kde co je. Když žádáme servery, aby to smazaly, prověřují, jestli na to máme nárok. Když to smažou, druhý den to tam zase někdo dá.

2) Já nejsem tak důsledný, ale loni jsme třikrát upozorňovali Youtube, aby stáhl film Probudím se včera. Kamarád mi potom poslal odkaz, kde měl film na tomto serveru 165 tisíc shlédnutí. Když to přepočítáte na peníze, je to velká suma.

3) Moc rád si s ním o tom promluvím a více se dozvím. V tomhle bych ho rád následoval.

David Ondříček ( producent filmů Samotáři, Jedna ruka netleská, Grandhotel, Ve stínu a dalších):

1) Já jsem přesvědčený, že to bude, co se týče české justice, průlomové rozhodnutí. Jde o určitý precedens a věřím, že podobná rozhodnutí budou následovat.

2) Ne, nemáme. Ale shodou okolností právě sedím s naším právním zástupcem a určitě budeme Honzu Svěráka následovat. Je tu obecné povědomí, že autor nemá žádnou naději. Já jsem v něm žil také, ale tohle dalo naději všem filmařům, ale i muzikantům.

3) V každém případě.

Václav Marhoul (režisér filmů Mazaný Filip, Tobruk a dalších):

1) Jedná se určitě pro důležitý průlom, důležitý precedens a situaci by to výrazně řešilo.

2) Nemám, protože jsem to vzdal. Já jsem nevěřil tomu, že by se to vůbec mohlo podařit, protože u těch provozovatelů úložišť funguje to alibi, že oni neručí za obsah, takže si tam lidi můžou nahrát cokoli a servery se hájí tím, že oni ten obsah netvoří. Průlomové je to, že oni za to budou zodpovědní, protože jde o krádež.

3) Jestli je to pravomocný rozsudek, tak určitě. Moje filmy se dají také lehce stahovat.