Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Divadle Na zábradlí připravují hru o ČEZu

Kultura

  11:46
PRAHA - Pro nadcházející sezonu s názvem Nepřizpůsobiví? připravuje pražské Divadlo Na zábradlí celkem pět nových inscenací.

Energetický gigant pronikne do repertoáru Divadla Na zábradlí foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nová sezona v Divadle Na zábradlí ponese zastřešující název Nepřizpůsobiví?. Divadlo v ní chystá mimo jiné adaptaci novely Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí, Čechovův Višňový sad a Život Galileiho Bertolta Brechta.

Šanci vzbudit zájem má inscenace Život je krásný ČEZ, která sezonu zakončí. Hra Jana Kačeny a Robina Kvapila zkoumá "možnosti lidské energie v závislosti na energii vyvinuté touto firmou k vyrobení energie elektrické". Text podle informací z divadla vzniká na půdorysu rozhovorů s lidmi, kteří se zabývají problematikou českého korupčního prostředí, mocenských elit a jejich záměrů. Dále čerpá z denního tisku, výročních zpráv a knih investigativních novinářů.

Hra inspirovaná esemeskami

Na druhou polovinu sezony se připravuje inscenace Krátké textové lásky Barbory Andělové, která se inspirovala milostnými esemeskami. Čtyři příběhy nenaplněných lásek mladé ženy a jejích partnerů vypráví formou dialogu přes krátké textové zprávy. Jde o novodobou milostnou korespondenci, která svou útržkovitou zkratkovitostí může být poezií začátku 21. století. Obsazeni budou například Igor Chmela, Stanislav Majer a Magdaléna Sidonová.

Divadlo Na zábradlí dále nabídne fotografické výstavy, z nichž první začne vernisáží 6. září, kdy své snímky představí slovenská herečka Jana Hubinská. Pokračovat budou pravidelná setkání, letos vždy poslední neděli v měsíci, se zajímavými osobnostmi na téma Nepřizpůsobiví?. První večer bude 30. září, hostem bude Jan Ruml.

Autoři: ,