Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chalupeckého cenu pro mladé umělce získalo duo Artmanov Klyuykov

Kultura

  19:55
PRAHA - Letošními laureáty ceny Jindřicha Chalupeckého se stali Vasil Artamonov a Alexej Klyuykov. Porota je vybrala z pěti finalistů - tří umělců a dvou uměleckých dvojic. Výsledky byly vyhlášeny v pražském Centru současného umění DOX, diplomy předal exprezident Václav Havel. Cena se uděluje umělcům do 35 let, loni ji získal Jiří Skála.

Vasil Artamonov a Alexej Klyuykov foto: ČTK

Artamonov (1980) a Klyuykov (1983) se narodili v Rusku, ale od dětství žijí v České republice. Mezi finalisty byli vybráni pro "konzistentní kvalitu
jejich díla, které zahrnuje širokou škálu médií od performancí, instalací,
malířství, sochařství až k sociálním projektům". Reagují na impulzy z
minulosti, inspiruje je futurismus a suprematismus. Odkazují rovněž na politické otázky, zejména na vývoj v postsovětském bloku.

Cena Jindřicha Chalupeckého, DOX

Dalšími finalisty byli Václav Magida, Jakub Matuška, Alice Nikitinová a
dvojice David Böhm - Jiří Franta. Porota finalisty vybrala z 80 přihlášených výtvarníků.

Cena je určena pro české a v Česku působící umělce. Představitelé
Společnosti Jindřicha Chalupeckého poukazují na to, že se na české umělecké scéně stále častěji prosazují lidé, kteří mají kořeny v zahraničí. Novým trendem je také působení uměleckých dvojic a skupin.

Vasil Artamonov a Alexej Klyuykov

V DOXu mohou lidé vidět díla letošních finalistů i ukázky z tvorby nositelů cen za posledních 20 let. V minulosti ji dostali například Ján Mančuška, David Černý, František Skála a Eva Koťátková.

Společnost Jindřicha Chalupeckého založili před dvěma desítkami let Theodor Pištěk, Havel a Jiří Kolář. Kritik Chalupecký by se letos dožil 100 let. Cena se uděluje 20 let.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...