Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Jindřicha Chalupeckého si odnesl výtvarník Jiří Skála

Kultura

  18:16
PRAHA - Dvacátým laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarné umělce se dnes stal Jiří Skála. Mezinárodní porota Skálu vybrala z pěti finalistů, mezi nimiž byli ještě Tomáš Džadoň, umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm, Petra Herotová a Alena Kotzmannová.

Jiří Skála, laureát Chaloupeckého ceny 2009, a Václav Havel foto: ČTK

Po šesti letech se předávání ceny dnes také zúčastnil bývalý český prezident a jeden ze zakladatelů ocenění Václav Havel. Přišli se podívat i Lou Reed a Suzanne Vega, kteří vystoupí na sobotním Halvově koncertu k 20. výročí pádu komunismu.

Václav Havel (vlevo), Lou Reed a Suzanne Vega se 12. listopadu v Praze zúčastnili slavnostního předání Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Ceremoniál předávání jubilejní ceny v pražském centru současného umění DOX měl podobu divadelního představení, které připravil laureát Chalupeckého ceny z roku 2003 Michal Pěchouček. Nositel ceny získává šek na padesát tisíc korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a částku sto tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu. Výstava prací všech finalistů je v DOXu až do ledna 2010.

Reconstruction, 2001

Jiří Skála: Reconstruction (2001)
ze série Two Families of Objects (2007)

Poslání se daří naplňovat
Jiří Skála (1976) se nebojí pouštět na půdu uměleckých pokusů a nejistých dobrodružství. Oproti loňskému roku, kdy také patřil k finalistům Ceny Jindřicha Chalupeckého, se ještě více odpoutal od jazyka výtvarného umění a směřuje k experimentálním formám literatury. Ve své instalaci v DOXu kombinuje videa a literární texty a shrnuje zde své jazykové a filozoficko-umělecké experimenty z období posledního roku.

Cena nesoucí jméno významného výtvarného a literárního kritika vznikla v roce 1990 proto, aby povzbudila mladé umělce k větší aktivitě a umožnila jim přímý styk s výtvarným světem. Další práce a úspěchy mnoha z dosavadních nositelů ceny svědčí o tom, že se Společnosti Jindřicha Chalupeckého toto poslání daří naplňovat.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...