Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čína zrušila koncert Bon Joviho. Zřejmě kvůli přání k narozeninám

Kultura

  14:38
NEW YORK - Čína zrušila historicky první vystoupení americké rockové kapely Bon Jovi. Oficiální důvod Čína nevydala, ale podle zahraničních médií se cenzorům nelíbil obraz dalajlámy, který kapela použila během svého koncertu před pěti lety.

Jon Bon Jovi foto: Reprofoto

K zrušení vystoupení došlo týden před stanoveným termínem. Podle BBC by dalším důvodem, kvůli kterému bylo vystoupení zrušeno, mohlo být přání k dalajlámovým narozeninám, které v červenci na svém twitteru zveřejnil jeden z členů kapely. Bon Jovi přitom měli koncertovat hned dvakrát. První koncert se měl uskutečnit v Šanghaji a druhý v hlavním městě Pekingu.

Začátkem tohoto roku frontman kapely Jon Bon Jovi prohlásil: „Jsem nadšený z toho, že vůbec poprvé vystoupíme v Číně.“

Bon Jovi zahraje pro krizí postižené Španěly bez honoráře

V nedávném rozhovoru s čínskými státními médii popsal tvorbu kapely jako „hudbu individuální svobody a projevu“.

Hudba americké formace ale přeci jen v Číně zazní, jelikož v září tam má premiéru film Moves like Jagger, ve kterém jsou použity nahrávky slavné rockové kapely.

Bon Jovi nejsou přitom prvním interpretem, kterému Čína zakázala koncertovat. Doživotní zákaz vstupu do země má například islandská zpěvačka Björk poté, co během svého vystoupení v Šanghaji vykřikovala: „Tibet, Tibet,“ a vyzývala k nezávislosti tohoto sporného území. Do země nesmí ani kapela Linkin Park. Důvodem je jejich fotografie s duchovním vůdcem Tibetu dalajlámou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!