Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Coldplay si zahrají i na Super Bowlu

Kultura

  14:53
LONDÝN - Britská poprocková skupina Coldplay v pátek vydala nové album pod názvem A Head Full of Dreams. Začátkem příštího roku zahraje na prestižním vystoupení o poločasové pauze finále play-off severoamerické národní ligy v americkém fotbalu, známého jako Super Bowl. Uvedla to stanice BBC.

Frontman skupiny Coldplay Chris Martin na závěrečném ceremoniálu paralympiády v Londýně foto: Reuters

A Head Full of Dreams je sedmým albem skupiny, která již po celém světě prodala na 100 milionů desek. Každé jejich předchozí album se dostalo na první místo britské hitparády. Na kolekci 11 nových skladeb se podíleli jako hosté například Noel Gallagher či Beyoncé.

Coldplay vypustili opičí klip k novému albu. Zazpívá si na něm i Beyoncé

První kritiky alba, které se nahrávalo v Malibu, Los Angeles a Londýně, jsou ale rozporuplné. Zatímco americký list The New York Times vítá „éru obnovy“ skupiny, tak francouzský časopis Les Inrocks hovoří o „omílání melodie vedoucí až k podráždění“.

Příští Super Bowl, kterého se jako hlavní vystupující zúčastní interpreti hitů Yellow, Viva la Vida, Clocks, Princess of China anebo A Sky Full of Stars, se uskuteční 7. února 2016 na stadionu v kalifornském městě Santa Clara. Účast na tomto koncertu označil frontman čtveřice Chris Martin za „největší okamžik“ jejich kariéry.

Vystoupení americké zpěvačky Katy Perry na Super Bowlu v únoru letošního roku sledovalo v USA a jinde ve světě více než 118 milionů televizních diváků. Dříve při této příležitosti vystoupili například hvězdy jako je Bruno Mars, Prince, Beyoncé, Madonna, Bruce Springsteen a Rolling Stones. Katy Perry krátce po vystoupení na Super Bowlu koncertovala i v Praze.

Skupina Coldplay podle BBC také oznámila, že velké turné k novému albu uskuteční až příští rok, ale že už 9. prosince vystoupí zdarma v Paříži. Chce potěšit tamní fanoušky a uctít památku obětí nedávných atentátů, z nichž nejvíce zemřelo při rockovém koncertu v klubu Bataclan.

„Paříž je pro naši skupinu velmi výjimečné město. Je to místo nepřekonatelného půvabu, ducha a krásy. A my nemůžeme s tamním koncertem čekat,“ vysvětlil Chris Martin.

Zpěvák Chris Martin předváděl zajímavé taneční kreace
Britský zpěvák a skladatel Chris Martin, člen skupiny Coldplay

Coldplay plánují od března do července příštího roku celkem 26 koncertů pod širým nebem ve 14 zemích Evropy a Latinské Ameriky. Česká republika podle webu skupiny na seznamu není. Pro české fanoušky zahrají neblíže na stadionu Olympiastadion v Berlíně 29. června příštího roku.

Autor: