Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Czech Press Photo vyhrál neklidný Varnsdorf

Kultura

  11:20
PRAHA - Fotografií roku se v soutěži Czech Press Photo 2011 stal snímek z nepokojů v severočeském Varnsdorfu od Stanislava Krupaře z týdeníku Reflex. Vítěz si kromě Křišťálového oka z klání odnese také finanční odměnu ve výši 120 000 korun.

NEVYDÁVAT foto: Stanislav Krupař

Vítězný snímek celé soutěže zároveň vyhrál v kategorii Aktualita. Jeho autor Stanislav Krupař fotografuje excesy české ultrapravicové scény již několik let, tentokrát se však podle svých slov ocitl v nové situaci: "Byl jsem zděšený, že se neshromažďují jen obvyklé neonacistické bojůvky, ale že si spousta slušných lidí chce vyřizovat účty s někým, kdo jim působí problémy. Je to ovšem takový typ slušných lidí, kterým nerozumím."

Vítězný snímek vznikl 10. září, v situaci, kdy se podle Krupaře schylovalo k pogromu: "Začaly létat kameny a bylo jasné, že to dobře nedopadne." Fotograf v tu chvíli zachytil jednoho z protestujících ve výrazném gestu. "Asi jsem si šikovně stoupl a asi jsem se míň bál než jiní kolegové," hodnotí podmínky vzniku vítězného snímku autor.

Václav Havel nakukuje

Fotografie Václava Havla nakukujícího do sálu při premiéře filmu Odcházení uspěla v kategorii Lidé, o nichž se mluví - jejím autorem je volný fotograf Vojtěch Herout.

Vojtěch Herout: Václav Havel nakukuje při premiéře filmu Odcházení - 1. cena v kategorii Lidé, o nichž se mluví

Kategorii sportovních fotografií pak dominují snímky fotoreportéra ČTK Michala Kamaryta - ten zachytil senzační gól, který "florbalovým způsobem" vstřelil mladý finský hokejista Mikael Grandlund do ruské branky při letošním mistrovství světa na Slovensku.

Michal Kamaryt, ČTK: Grandlund střílí gól Barulinovi. 1. cena v kategorii Sport

Mezi reportážemi zvítězil volný fotograf Jan Cága se sérií Toxické bahno v Maďarsku, který zachytil následky ekologické katastrofy v říjnu loňského roku.

Grant Prahy, tedy roční stipendium pražského magistrátu na zachycení proměn české metropole, udělil primátor Bohuslav Svoboda Aleně Dvořákové a Viktoru Fischerovi.

Letošního 17. ročníku fotografické soutěže se zúčastnilo na 288 českých a slovenských fotografů. Jedenáctičlenná mezinárodní porota měla na posouzení více než 3700 soutěžních snímků pouhé tři dny. Konečné rozhodnutí padlo v neděli 9. října.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...