Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Danny Boyle chystá film o světě bez Beatles. Možná vykradl můj román, stěžuje si spisovatel

Kultura

  5:00
LONDÝN - Připravovaný film Yesterday oscarového režiséra Dannyho Boylea (Trainspotting, 28 dní poté) vypráví o alternativním světě bez populární kapely. Proti tomu protestuje australský spisovatel Nick Milligan, jehož román Enormity (Obludnost) z roku 2013 je novému filmu velmi podobný.

Jack (Himesh Patel) se proslaví hraním písní Beatles ve světě, kde liverpoolská čtveřice nikdy neexistovala. Snímek Yesterday (2019). Režie: Danny Boyle. foto: WORKING TITLE FILMS

Jack Malik (Himesh Patel) je aspirující, ale nepříliš úspěšný muzikant. Jednoho dne při projížďce na kole havaruje. Když se probudí, tak zjistí, že je v alternativním světě, kde kapela Beatles sice možná i vznikla, ale nikdo si na ně a jejich písničky nepamatuje. Jack samozřejmě chytí příležitost za pačesy, začne slavné písně hrát a vydávat je za svoje autorské skladby. Masivní úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.

Scénář snímku Yesterday mají na svědomí Jack Barth (seriál Japanorama) ale hlavně oceňovaný Richard Curtis (Lásky čas, Láska nebeská). Kromě Himeshe Patela se ve filmu objeví Lily Jamesová, Ana de Armasová nebo populární zpěvák Ed Sheeran.

Himesh Patel a Lily Jamesová. Snímek Yesterday (2019). Režie: Danny Boyle.
Jack (Himesh Patel) v talkshow Jamese Cordena. Snímek Yesterday (2019). Režie:...

Hotová Obludnost

Román Enormity Spisovatele a žurnalisty Johna Milligana vypráví o mladém astronautovi, který se shodou náhod také jmenuje Jack. Ten se v budoucnosti vydá na kosmický let a v rámci nešťastné náhody havaruje na cizí planetě obývané lidmi. Planeta se od té naší příliš neliší, až na jednu věc - nikdy na ní nevznikly populární kapely jako Beatles, Bon Jovi nebo Queen. Toho Jack patřičně využije. Paralela s Boylovým filmem je tu zcela zřejmá.

„Točí se mi trochu hlava a je v tom teď hodně emocí,“ přiznal Milligan v rozhovoru pro ABC Radio Brisbane. „Zcela mě zdrtilo, že Boyleův film zkazil všechny šance na to, aby byla někdy zfilmována přímo moje kniha,“ postěžoval si. Zároveň ale přiznal, že nikoho neosočuje a že se přiklání k tomu, že je celá věc jen obrovská náhoda.

Milligana k veřejné promluvě dohnal fakt, že lidé na YouTube pod ukázkou na film Yesterday chválili neotřelost a originalitu celého konceptu. „Bylo těžké ten fakt přijmout, takže jsem se cítil povinen o tom promluvit,“ přiznal.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!