Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dávám tomu rok: Manželství s romantickou komedií

Kultura

  7:00
Film Dávám tomu rok je pokusem o vtipnou romanci z dílny filmařského provokatéra Dana Mazera, který se podílel na úspěchu Borata.

Romantická komedie Dávám tomu rok foto: STUDIOCANAL

Romantická komedie dnes patří k žánrům, které se utápějí ve stereotypech. Obvykle disponují známou kolekcí postav, sadou vypravěčských klišé a předvídatelným pozitivním vyzněním. Zdánlivě nekompatibilní dvojice, která se příběhem propracuje k finálnímu „manželskému“ polibku, obvykle stvrzuje monogamní vztahový sen: ten v těchto příbězích vítězí nad lží, nenávistí a odstředivým chtíčem. Už od třicátých let tak filmový souboj pohlaví oslavuje tradiční, státotvorný rodinný model.

Romantická komedie Dávám tomu rok, která v minulém týdnu vstoupila do českých kin, se pokouší tyto standardy narušit. Snímek debutujícího režiséra Dana Mazera ovšem potvrzuje především skutečnost, že jakákoli odchylka od únavných klišé působí až nepřiměřeně osvěživě. Vyprávění o problémech, se kterými se potýká dvojice mladých Londýňanů v průběhu prvního roku svého manželství, totiž formuje touha narušit za každou cenu zavedená schémata – a současně divákům nabídnout tradiční, vylepšený žánrový obrázek jejich všednodenní reality. V tom film Brita Mazera připomíná nedávno uvedenou americkou romantickou komedii Terapie láskou. Na rozdíl od snímku scenáristy a režiséra Davida O. Russella ovšem Dávám tomu rok neprovází do českých kin pověst inteligentního diváckého hitu.

Dan Mazer, který je hybatelem celého projektu, ve filmové branži ovšem není nováčkem: prosadil se díky produkční a scenáristické spolupráci s britským komikem Sachou Baronem Cohenem. Ta mu vynesla dokonce scenáristickou nominaci na Oscara za provokativní komedii Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu (2006). Mazer se podílel i na komedii Bruno (2009), která na filmové plátno přenesla protagonistu Cohenovy televizní show Da Ali G Show.

Nečekané rozhodnutí natočit romantickou komedii je ovšem způsobeno snahou Dana Mazera radikálně změnit žánr a udělat něco „vážnějšího“: Dávám tomu rok tak není žádným ujetým, bláznivým kouskem určeným skupině rozverně naladěných diváků, ale pokusem oslovit většinové publikum.

Povrchní políček hnízdivému trendu

Dan Mazer se ve svém filmu jako scenárista a debutující režisér rozhodl chronicky známá pravidla trošku protřepat a oživit říznou mluvou i některými lehce střelenými scénami připomínajícími cohenovské eskapády. Příběh manželů Nat a Joshe, kteří krátce po svatbě odhalí dramatickou nekompatibilitu svých povah, skončí u partnerské terapeutky a vrhnou se do nevěry, se pak ve finále pokouší vytnout sarkastický políček zmíněnému „hnízdivému“ trendu.

Součástí Mazerova konceptu byla ovšem konfrontace s „konkurenčními“ americkými romancemi, které Hollywood vyrábí jako na běžícím pásu – a které samozřejmě ovlivňují současné pojetí žánru i v Británii.

Film Dávám tomu rok se proto obrací rovnou měrou jak k domácím, tak k americkým divákům prostřednictvím humoru i hereckého obsazení. Bohémského Joshe tak sice hraje zajímavý britský herec Rafe Spall, ale jeho upjatou, ambiciózní manželku ztvárnila v Hollywoodu naturalizovaná Australanka – aseptická Rose Byrneová. Hrdinovu bývalou přítelkyni Chloe a Natina nápadníka Guye pak ztvárnili američtí herci Anna Farisová a Simon Baker. Odlišné herecké naturely tak prohlubují propast mezi postavami, které vedle sebe koexistují bez jakékoli vnitřní chemie.

Dávám tomu rok

Velká Británie 2013
Režie: Dan Mazer
Hrají: Rose Byrneová, Rafe Spall, Anna Farisová, Simon Barker
Premiéra 11. 4. 2013

Zajímavější než samotný film, který vinou Mazerovy režisérské nezkušenosti strádá i nevkusem a koktavým timingem, je jeho produkční zázemí. Za projektem totiž stojí renomovaná britská produkční společnost Working Title, která působí na trhu už dvacet let. Za tu dobu uvedla do světa řadu romantických komedií, které daná pravidla nejen vytvářely, ale i elegantně podrývaly a narušovaly.

Ve Čtyřech svatbách a jednom pohřbu (1994) se hrdinové rozhodli žít spolu až do smrti bez svatby, v Notting Hillu (1999) hollywoodská herecká hvězda našla štěstí u obyčejného knihkupce a nepřekonatelná Láska nebeská (2003) nabídla divákům kompletní žánrový katalog... Zmíněné snímky byly spjaté s osobností scenáristy a režiséra Richarda Curtise, který má na svém kontě i oba Deníky Bridget Jonesovéa který dlouho patřil k nejvlivnějším a nejúspěšnějším autorům současných romantických komedií. Curtis však „svému“ žánru přestal být věrný – a zatím posledním titulem tohoto žánru, který Working Title vyrobila, se však před pěti lety stal pouze průměrný snímek Určitě, možná. Film Dávám tomu rok tak měl být zřejmě návratem k vlastním kořenům, který se ovšem příliš nepovedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!