Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Deníky i legendární brýle. Německá policie našla stovku ukradených věcí Johna Lennona

Kultura

  18:00
BERLÍN/PRAHA - Deníky, brýle i pouzdro na cigarety. Německé policii se podařilo vystopovat téměř stovku předmětů, které patřily legendárnímu zpěvákovi The Beatles Johnu Lennonovi. Ukradené byly z newyorského domova jeho vdovy Yoko Ono v roce 2006.

Lennonovy brýle i s účtenkou od optika. foto: Reuters

Našla se například nahrávka z koncertu The Beatles z roku 1965, hudebníkův sešit z roku 1952, smluvní dokumenty k autorským právům Lennonovy písně I’m the Greatest či ručně psaná hudba k hitům Woman a Just Like Starting Over, informuje agentura AP.

Z osobnějších předmětů byly mezi ukradenými věcmi i Lennonovy deníky - konkrétně z let 1975, 1979 a 1980. Poslední zápis v tom z roku 1980 Lennon udělal ráno osmého prosince, a to jen několik hodin předtím, než byl zabit.

Ukradené byly z newyorského domova jeho vdovy Yoko Ono v roce 2006.
Z osobnějších předmětů byly mezi ukradenými věcmi i Lennonovy deníky -...

„Byl to neuvěřitelný, neobvyklý kriminální případ,“ komentoval situaci mluvčí berlínské policie Winfrid Wenzel.

Německé úřady si předmětů poprvé všimly, když je v červenci kontaktoval aukční dům Auctionata. O dva týdny později je zabavily a začalo pátrání po pachateli.

K zatčení došlo v pondělí. Šlo o osmapadesátiletého německého obchodníka tureckého původu. Když policie prohledala jeho dům a sídlo, další věci zesnulého hudebníka našla například schované v jeho autě - a to v kufru, zamaskované pod náhradní pneumatikou. Podle německé policie však nepracoval sám - podezřívá také bývalého řidiče Yoko Ono, který momentálně žije v Turecku a ještě se ho nepodařilo vystopovat.

Německá policie nezveřejnila jméno ani jednoho z podezřelých, jelikož tomu zamezují tamní zákony na ochranu soukromí.

Policie během vyšetřování za samotnou Yoko Ono vycestovala přímo do New Yorku, aby mohla potvrdit autenticitu předmětů. „Byla hodně emocionální a všimli jsme si, jak moc pro ní ty věci znamenaly a jak ráda by je dostala zpět,“ vzpomínala pro AP jedna z vyšetřovatelek. Zatím není jasné, kdy k tomu dojde, protože jde stále o důkazní materiály.

Policie také ještě neví, jak ukradené věci skončily v na aukci v Německu. Otázkou zůstává i to, jestli jejich nákupčí věděli, že jde o kradené předměty - ve vlastnictví Auctionaty byly totiž již od roku 2014, ale nikdy se například neobjevily na internetu.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...