Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Depeche Mode vystoupí v červenci v pražském Edenu

Kultura

  14:50
PRAHA - Britská skupina Depeche Mode se českým fanouškům připomene 23. července příštího roku na vršovickém fotbalovém stadionu.

Z vystoupení Depeche Mode v Edenu v roce 2009 foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Pražské vystoupení Depeche Mode se uskuteční v rámci jejich velkého letního turné po celé Evropě, které odstartuje 7. května koncertem pod širým nebem v izraelském Tel Avivu.

Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher odehrají 34 koncertů v 25 evropských státech pro více než 1,5 milionu fanoušků, pak se turné přesune do Severní Ameriky. Půjde o první živá vystoupení Depeche Mode od jejich velmi úspěšného Tour Of The Universe, které kapela absolvovala v letech 2009 až 2010 a během kterého odehrála 142 koncertů. Na tomto turné se prodalo 2,5 milionu vstupenek.

Martin Gore, Dave Gahan a Andrew Fletcher na pařížské tiskové konferenci k chystanému turné

V České republice se Depeche Mode představili již několikrát, naposledy v lednu 2010 v pražské O2 areně.

Třicet let popularity

Kapela slaví přes tři desetiletí na hudebním vrcholu s více než 100 miliony prodaných nosičů. Depeche Mode strávili většinu letošního roku prací na dlouho očekávaném třináctém studiovém albu, které by mělo vyjít na jaře příštího roku se čtyřletým odstupem od dosud poslední desky Sound Of The Universe. "Z nového alba jsem nadšený a již se nemohu dočkat, až opět vyrazíme na turné," uvedl zpěvák David Gahan.

Depeche Mode výrazně ovlivnili elektronickou hudbu 80. a 90. let. Kapela se dala dohromady v roce 1980 v anglickém Basildonu a o rok později se jí podařilo prorazit singlem Just Can't Get Enough z alba Speak & Spell. Mezi nejznámější skladby kapely pojmenované po francouzském módním magazínu patří Walkin In My Shoes, Stripped či Enjoy The Silence. Jako jedna z mála celosvětově významných kapel Depeche Mode hráli v Československu již v roce 1988, v době komunistického režimu.

Autor: