Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Legenda Depeche Mode opět potěšila české fanoušky

Kultura

  21:35
PRAHA - Po třech letech se v úterý v Praze objevila kultovní britská skupina Depeche Mode. Čeští fanoušci legendární hudebníky uvítali na stadionu v pražském Edenu s obrovským nadšením. Kapela, která v posledních desetiletích zásadně ovlivnila elektronickou hudbu, zahrála písně z nového alba Delta Machine i starší hity své dlouholeté kariéry.

Čeští fanoušci legendární hudebníky uvítali na stadionu v pražském Edenu s obrovským nadšením foto: MAFRA: Šula Michal

Depeche Mode hráli v české metropoli pod širým nebem v teplém letním dni a publikum si podmanili od první chvíle. Role předskokanů se ujala skotská skupina Chvrches.

Prahu si Dave Gahan, Andy Fletcher a Martin Gore užívají už od pondělí, Gore tu koncertem se svými parťáky oslavil své dvaapadesáté narozeniny, které má právě v úterý.

Na stadion se vydali lidé různých generací, včetně třicátníků a čtyřicátníků, které hudba Depeche Mode provází od puberty, kdy se mnozí oblékalii do černé barvy a nosili vystříhané vlasy.

"Depešáky poslouchám od základky, jejich dnešní koncert je už dvanáctý, který uvidím a uslyším - zrovna nedávno jsem to počítal," řekl pětatřicetiletý Václav Paleček, který svoje oblíbence viděl nejen v Česku, ale i v zahraničí. "Na koncert jdu společně s manželkou, která má dneska narozeniny - stejně jako Martin Gore z Depeche Mode," pousmál se.

ČTĚTE DÁLE

Někteří čeští fanoušci pamatují i vůbec první koncert Depeche Mode v Praze, který se odehrál ještě před pádem komunismu v roce 1988. Od té doby si muzikanti českou metropoli oblíbili a pravidelně se sem vracejí. Příznivci "depešáků" nebudou tentokrát muset čekat ani jeden rok. Přijedou znovu už v únoru příštího roku.

Skupina Depeche Mode vznikla v roce 1980 v britském Basildonu. Postupem času se stala jednou z průkopnických kapel, které používaly nové metody samplování přírodních zvuků. Oblíbili si také vydávání svých písní v několika remixech, tak aby jejich skladby mohly být rozličně interpretovány. Celosvětově za léta kariéry podle dostupných zdrojů prodali na 100 milionů alb a singlů.

Autoři: ,