Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Divadelní fotografie si mohou zájemci prohlédnout na internetu

Kultura

  15:21
PRAHA - Databáze divadelních fotografií je přístupná na internetu. Pražský Institut umění - Divadelní ústav díky podpoře norských fondů digitalizuje, popisuje a postupně zpřístupňuje přes 100 tisíc fotografií mapujících posledních 60 let života českých divadel.

Havlova hra Odcházení. foto: Jaroslav Prokop

Zhruba polovina z tohoto množství je už od února dostupná v internetové databázi na adrese www.divadelnifotografie.cz.

Fotogalerie k jednotlivým inscenacím jsou v ní funkčně propojeny s již dostupnou on-line databází divadelních inscenací. Tu naleznou zájemci na adrese www.divadelni-ustav.cz/inscenace.aspx.

Podle Lucie Čunderlikové ze společnosti Smart Communication má divadelní fotografie v českých zemích dlouhou a silnou tradici. Ve druhé polovině 20. století se díky osobnostem jako Josef Koudelka, Jaroslav Krejčí a mnoha dalším vyvinula v samostatný a svébytný žánr umělecké fotografie.

"Databáze zahrnuje mimo jiné rozsáhlou dokumentaci díla nestorů tohoto žánru včetně Viktora Kronbauera, Viléma Sochůrka, Jaromíra Svobody a mnoha dalších autorů. K dnešku nabízí záběry téměř dvou stovek fotografů z téměř 4000 inscenací různých scén po celé České republice," uvedla Čunderliková.

Fotky připomenou atmosféru a různá nastudování her
Ať už jde o inscenaci Prodané nevěsty v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla, Rusalku Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Zkrocení zlé ženy v podání souboru Slezského divadla v Opavě či například Romea a Julii v pražském Národním divadle, i po letech si budou moci uživatelé databáze připomenout atmosféru a podobu těchto nastudování.

V přehledně vytvořeném systému mohou návštěvníci z řad odborníků i laické veřejnosti vyhledávat podle základních kritérií, jako jsou žánr, název inscenace či divadla, datum premiéry i podle účinkujících, inscenátorů a autorů.

"Fotografie jsou nezřídka jedinou vizuální památkou na významná díla českých divadelních tvůrců. Obzvlášť ta starší se musela obejít bez jiných záznamů, a tak můžeme často jen podle dochovaných snímků zjistit, jak vypadala," vysvětlil vedoucí úseku fondů a služeb Divadelního ústavu Ondřej Svoboda. Pro tyto účely je dokumentační funkce fotografií nepostradatelná.

Samostatné umělecké dílo
Většina snímků vykazuje nesporné umělecké kvality a bez problému obstojí jako samostatné umělecké dílo. Důkazem toho je i množství fotografických výstav, které ústav v posledních letech uspořádal.

Zpracovávání databáze divadelní fotografie je součástí projektu s názvem Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla. Jeho součástí je rozšíření databáze českého amatérského divadla (www.amaterskedivadlo.cz) a archiv největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale. Držitelem grantu je Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS).

Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska vznikly v roce 2004 po přijetí nových zemí do Evropské unie. Jsou určeny pro 13 nových členských zemí Evropské unie, jimž dohromady do roku 2011 poskytnou 1,167 miliardy eur (32 miliard korun).

Autoři: ,