Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo Na zábradlí uvedlo klasiku. Orestés se vrací do dětství

Kultura

  20:50
PRAHA - Novinkou pražského Divadla Na zábradlí je inscenace Orestek, kterou režisér Jan Frič připravil ve spolupráci s celým souborem této scény. Podle něj je variací na antické téma, konkrétně legendární Oresteiu, v níž je hlavní zápletkou msta. Jako autoři inscenace jsou v programu zapsáni Eurípidés a kolektiv.

Orestek - M. Mejzlík foto: www.nazabradli.cz, Patrik Borecký

Historicky se do jeho více než padesátiletých dějin zapíše jakou dvoustá premiéra v pořadí. Tentokrát ovšem v originálním Fričově zpracování, který s touto scénou spolupracoval například na úspěšné inscenaci Tartuffe Games.

Sourozenci Orestés a Elektra zabijí matku, protože ta zabila jejich otce. Za svůj čin mají být popraveni. Řetězec násilí by měl být zastaven, ale neuvážený čin nejde vzít zpět, příčina plodí následek. V antické dramatice nakonec Oresta vysvobodí z muk svědomí jeden z bohů. V Divadle Na zábradlí Orestés dospěje do světa, ve kterém zůstává sám pod prázdným nebem bez bohů.

Orestek  - N. Drabiščáková, G. Pyšná, L. Hampl, K. Maděričová

Malý Orestek
V této úpravě se Orestés vrací do svého dětství, kdy byl Orestkem. A jako správný desperát má jedinou touhu - když zemřít, tak aspoň s pořádným ohlasem a slávou. Inscenace se zaobírá otázkou výchovy, tím, jak dítě a dospívající člověk přebírá vlivy svého okolí a stává se jeho zrcadlem.

Orestek  - I. Lupták, L. Hampl, N. Řehořová, G. Pyšná, M. Mejzlík

V antickém kontextu pojímá morálku společnosti, jež se skládá převážně z občanů, a sice dětí, které chtějí v tomto stadiu vývoje zůstat - nechtějí o sobě totiž rozhodovat. Ve svém světě si představují otce coby hrdinu a chtějí být stejný jako on. Schopny jsou jen pomsty.

V rolích ústřední dvojice se objevily posily této scény Ivan Lupták a Natálie Řehořová. V netradiční dvojroli Heleny a Aigista se představil Ladislav Hampl. Stejně tak Miloslav Mejzlík v dvojroli Agamemnona a Menelaa. Dále hrály Gabriela Pyšná, Kristina Maděričová a Natália Drabiščáková.

Orestek  - I. Lupták, N. Řehořová, N. Drabiščáková, G. Pyšná

Režisér Frič chtěl Oresta uvést již několik let
Režisér Frič v programu k inscenaci připomíná, že v antickém divadle je počátek toho současného evropského. Líbí se mu, že tehdy se s tím autoři nepárali a nastolili základní problém rozporu jedince a světa. "Až později se na to začaly nabalovat nánosy psychologií a motivací - vrcholem jsou pak stovky současných moderních her o frustracích sekretářek a jejich manažerů," uvedl.

Eurípidova Oresta se prý snažil uvést řadu let. Hra, pod jejíž inscenaci se podepsal, se však podle něj antických principů úplně nedrží. Projevilo se to prý i způsobem zkoušení, kdy před premiérou nebylo ani jedno slovo v textu definitivní. Název zvolil jako zdrobnělinu jména hlavního hrdiny, který je vlastně Orestíčkem, Orýnkem, Orenečíčkem a - Orestkem.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat