Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radokovy ceny rozdány. Nejvíce cen získalo Dejvické divadlo

Kultura

  18:00
PRAHA - Adaptace Kaurismäkiho filmu Muž bez minulosti, kterou v režii Miroslava Krobota uvedlo Dejvické divadlo v Praze, se stala inscenací roku a získala Cenu Alfréda Radoka, stejně jako herec David Novotný, který v ní účinkuje.

David Novotný foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Tato pražská scéna byla navíc už počtvrté vyhlášena divadlem roku. Ceny byly vpodvečer předány v pražském Divadle Komedie. Nadační fond pojmenovaný po významném českém divadelníkovi je udělil už podevatenácté.

Krobotova úprava Muže bez minulosti zvítězila už v anketě Divadelních novin o inscenaci roku 2010.

Režisér a herec Miroslav Krobot

Za ženský herecký výkon převzala Radokovu cenu Ivana Uhlířová, která ztvárnila roli Alžběty ve hře Ödöna von Horvátha Víra, láska, naděje. V režii Kamily Polívkové ji uvedlo Pražské komorní divadlo v Divadle Komedie.

Nejlepší českou hrou se stalo Očištění filmaře a dramatika Petra Zelenky, které mělo českou premiéru před rokem v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v režii Martina Glasera.

Petr Zelenka


V kategorii scénografie získal cenu Alfréda Radoka americký režisér a výtvarník Robert Wilson za scénu k Čapkově Věci Makropulos, kterou nastudoval v činohře Národního divadla. Skladatel Aleš Březina byl oceněn za hudbu k této inscenaci. Talentem roku byl vyhlášen režisér Štěpán Pácl.

Soňa Červená (vpravo) a Jan Bidlas při generální zkoušce Čapkovy Věci Makropulos

Od kritiků získal víc hlasů, než rovněž nominované režisérky Anna Petrželková a Kamila Polívková.

Cenu za inscenaci roku předal ministr kultury Jiří Besser. Za Roberta Wilsona převzala Radokovu cenu představitelka hlavní role Soňa Červená. Přečetla jeho dopis, ve kterém pochválil spolupráci s českou první scénou. "Děkuji nadačnímu fondu za toto prestižní ocenění; zvlášť v konkurenci takových skladatelů, jako jsou Miloš Orson Štědroň a Pavel Fajt," řekl vyznamenaný Aleš Březina. Poděkoval i trojici hudebníků, kteří pod pódiem Stavovského divadla zvládají po celý večer každý několik nástrojů, a také Soně Červené, která je pro něj velkým lidským i uměleckým vzorem.

Vyhlášeny byly i anonymní ceny za nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru
Současně s Radokovými cenami byly vyhlášeny výsledky anonymní soutěže o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2010. Do 19. ročníku přihlásilo čtyřicet autorů 42 textů, z nichž porota za nejlepší označila hru Evy Prchalové Závrať. Na druhém a třetím místě skončily Rodinné Blues Ivety Horváthové a Homo Haber Jakuba Kolára.

Letos se stala součástí dramatické soutěže kategorie nazvaná Zlatá žába určená textům, které tematicky odrážejí genderové stereotypy o "přirozených rolích" žen a mužů. Získala ji hra Rodinné Blues od Ivety Horváthové.

Ceremoniál v režii Davida Jařaba moderovali herci Martin Pechlát a Jiří Černý. Jeho záznam odvysílá druhý program České televize 12. března večer.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...