Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtníček a spol. budou hrát o Lidovkách

Kultura

  7:00
PRAHA - V nové divadelní sezoně, která nese název Čí je to město?, uvede pražské Divadlo Na zábradlí pět nových titulů. Prvním bude 21. října premiéra hry Jiřího Pokorného o bezdomovcích Domov můj. Na své bývalé jeviště se v lednu vrátí Václav Havel, tentokrát jako autor hry Asanace. Během roku vznikne také hra Denně, která se chce inspirovat českým tiskem.

Výstava fotografií herce a fotografa Igora Chmely foto: Divadlo Na zábradlí

"V duchu tohoto motta se ponese i doprovodný program, zahrnující setkání s osobnostmi z jednotlivých městských částí, a deset výstav, z nichž první tento týden nabízí černobílé snímky herce Igora Chmely," řekl umělecký ředitel David Czesany. Jednotící téma představí město jako místo spolužití různých skupin lidí, osudů a životních příběhů, město, které je někým řízené, ale z vůle lidí, kteří v něm žijí. Město, které je domovem s vizí.

Život v kolonii

V Pokorného hře Domov můj se objeví například Jiří Ornest, Zdena Hadrbolcová, Pavel Liška a Leoš Noha. Hrdiny jsou lidé, z nichž každý se k bezdomovectví dopracoval jiným způsobem; momentálně je spojuje azyl na hřbitově. "Jeden z nich chce do teplého vězení, jde přepadnout benzínovou pumpu, ale ani po výzvách policie nepřijede. Vezme tedy značnou částku peněz a pozve všechny na wellness pobyt do hotelu Hilton, kde prožijí sedm euforických i katastrofálních dní," uvedl Czesany k inscenaci, kterou nastuduje.

Do konce roku připraví Divadlo Na zábradlí hru Kolonie na motivy textů Grahama Greena, volně inspirovanou neblahým osudem pražské kolonie Buďánka a příběhy jejích obyvatel. Režisérkou bude autorka Lucie Ferenzová, objeví se v ní Kristina Maděričová, Magdaléna Sidonová, Marie Spurná, Jindřiška Křivánková, Ladislav Hampl a Ondřej Veselý.

Co píšou v novinách?

David Czesany připraví premiéru Havlovy Asanace - příběh skupiny architektů připravujících demolici středověkého malebného městečka v podhradí, které má nahradit panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel. Představí se v ní například Jiří Ornest, Kristina Maděričová, Ondřej Veselý, Igor Chmela, Ivan Lupták, Natália Drabiščáková a Pavel Liška.

Příznivci režiséra Jana Nebeského se mohou těšit na inscenaci nazvanou Denně - původní divadelní text, který vznikne v průběhu zkoušení a bude inspirován českým tiskem. Tento experiment se má rozvíjet dialogem herců, tedy obyvatel Prahy čtoucích své denní noviny. Natália Drabiščáková, Magdaléna Sidonová, Lucie Trmíková, Petr Čtvrtníček, Igor Chmela a Miloslav Mejzlík se v ní představí poprvé 9. března.

Poslední novinkou bude 18. května scénická báseň Cantos z pera Ezry Pounda v režii Miroslava Bambuška. Tento básník a spisovatel, po válce vězněný za kolaboraci s fašismem, chtěl v ní stvořit nový epos lidstva. Bambušek chce jeho texty podrobit své básnické vizi, aktualizaci a znovuotevřít otázku výsostného intelektuála v komunikaci s totalitním režimem a politickým systémem vůbec.

Přednáškové turné

Protagonisté oblíbeného kurzu něměckého jazyka Milan Šteindler a David Vávra.

Prvním hostem večerů na téma Čí je to město? bude 24. září architekt David Vávra, jehož tématem bude pražská čtvrť Braník. O Dejvicích v říjnu promluví David Černý, o Žižkově pak Jaroslav Róna a František Skála.

Autor: