Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtvrtníček a spol. budou hrát o Lidovkách

Kultura

  7:00
PRAHA - V nové divadelní sezoně, která nese název Čí je to město?, uvede pražské Divadlo Na zábradlí pět nových titulů. Prvním bude 21. října premiéra hry Jiřího Pokorného o bezdomovcích Domov můj. Na své bývalé jeviště se v lednu vrátí Václav Havel, tentokrát jako autor hry Asanace. Během roku vznikne také hra Denně, která se chce inspirovat českým tiskem.

Výstava fotografií herce a fotografa Igora Chmely foto: Divadlo Na zábradlí

"V duchu tohoto motta se ponese i doprovodný program, zahrnující setkání s osobnostmi z jednotlivých městských částí, a deset výstav, z nichž první tento týden nabízí černobílé snímky herce Igora Chmely," řekl umělecký ředitel David Czesany. Jednotící téma představí město jako místo spolužití různých skupin lidí, osudů a životních příběhů, město, které je někým řízené, ale z vůle lidí, kteří v něm žijí. Město, které je domovem s vizí.

Život v kolonii

V Pokorného hře Domov můj se objeví například Jiří Ornest, Zdena Hadrbolcová, Pavel Liška a Leoš Noha. Hrdiny jsou lidé, z nichž každý se k bezdomovectví dopracoval jiným způsobem; momentálně je spojuje azyl na hřbitově. "Jeden z nich chce do teplého vězení, jde přepadnout benzínovou pumpu, ale ani po výzvách policie nepřijede. Vezme tedy značnou částku peněz a pozve všechny na wellness pobyt do hotelu Hilton, kde prožijí sedm euforických i katastrofálních dní," uvedl Czesany k inscenaci, kterou nastuduje.

Do konce roku připraví Divadlo Na zábradlí hru Kolonie na motivy textů Grahama Greena, volně inspirovanou neblahým osudem pražské kolonie Buďánka a příběhy jejích obyvatel. Režisérkou bude autorka Lucie Ferenzová, objeví se v ní Kristina Maděričová, Magdaléna Sidonová, Marie Spurná, Jindřiška Křivánková, Ladislav Hampl a Ondřej Veselý.

Co píšou v novinách?

David Czesany připraví premiéru Havlovy Asanace - příběh skupiny architektů připravujících demolici středověkého malebného městečka v podhradí, které má nahradit panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel. Představí se v ní například Jiří Ornest, Kristina Maděričová, Ondřej Veselý, Igor Chmela, Ivan Lupták, Natália Drabiščáková a Pavel Liška.

Příznivci režiséra Jana Nebeského se mohou těšit na inscenaci nazvanou Denně - původní divadelní text, který vznikne v průběhu zkoušení a bude inspirován českým tiskem. Tento experiment se má rozvíjet dialogem herců, tedy obyvatel Prahy čtoucích své denní noviny. Natália Drabiščáková, Magdaléna Sidonová, Lucie Trmíková, Petr Čtvrtníček, Igor Chmela a Miloslav Mejzlík se v ní představí poprvé 9. března.

Poslední novinkou bude 18. května scénická báseň Cantos z pera Ezry Pounda v režii Miroslava Bambuška. Tento básník a spisovatel, po válce vězněný za kolaboraci s fašismem, chtěl v ní stvořit nový epos lidstva. Bambušek chce jeho texty podrobit své básnické vizi, aktualizaci a znovuotevřít otázku výsostného intelektuála v komunikaci s totalitním režimem a politickým systémem vůbec.

Přednáškové turné

Protagonisté oblíbeného kurzu něměckého jazyka Milan Šteindler a David Vávra.

Prvním hostem večerů na téma Čí je to město? bude 24. září architekt David Vávra, jehož tématem bude pražská čtvrť Braník. O Dejvicích v říjnu promluví David Černý, o Žižkově pak Jaroslav Róna a František Skála.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!