Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dobrý voják Švejk poprvé digitálně. ‚Válečná‘ premiéra bude v Kralupech

Kultura

  6:00
KRALUPY/ PRAHA - Film Dobrý voják Švejk režiséra Karla Steklého se rovných 60 let po svém natočení dočkal digitalizované verze. V celosvětové premiére bude uveden tuto sobotu 16. dubna v Kralupech nad Vltavou. Na slavnostním promítání bude přítomen i Richard Hašek, vnuk autora knižní předlohy filmu. Po projekci filmu proběhne beseda se zástupci Národního filmového archivu. V jednání je i případná účast Jana nebo Rudolfa Hrušínského, potomků nejslavnějšího představitele vojáka Švejka.

Z filmu Dobrý voják Švejk. 1956 foto: NFA

Důvodem ke kralupské premiéře je fakt, že z tohoto města pochází drogista Vaněk, jedna z postav slavného Haškova díla. Této souvislosti využili místní nadšenci ze Spolku pro umístění instalaci sochy Josefa Švejka, jimž se v úzké spolupráci s Národním filmovým archivem podařilo zrealizovat digitální restaurování původní verze. Snaha členů Spolku však uvedením celosvětové premiéry nekončí a v nedaleké budoucnosti chtějí v Kralupech odhalit sochu Dobrého vojáka s filmovou tváří Rudolfa Hrušínského.

Z filmu Dobrý voják Švejk. 1956
Z filmu Dobrý voják Švejk. 1956

Kvůli umocnění dobové autentičnosti události bude před místním kulturním domem, kde se premiéra uskuteční, přistavena vojenská polní kuchyně a obsluha Baloun a spol. bude v historických uniformách z první světové války podávat pravý černý válečný čaj. Návštěvníkům akce bude k poslechu vyhrávat živá hudba v podání kralupské harmonikářské uskupení „PF duo“ a zpěvu sester paní Mülerové.

Dobrý voják Švejk

Československo 1956, 105 minut, barevný.

Režie a scénář: Karel Steklý. Kamera: Rudolf Stahl ml. Střih:Miroslav Hájek. Hudba: Jan Seidel. Architekt: Boris Moravec.

Hrají: Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš a další.

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. Rozložení děje do dvoudílného cyklu (druhý díl Poslušně hlásím byl uveden o rok později) umožnilo Karlu Steklému co nejvěrněji převést literární předlohu na plátno.

Humoristický román klasika české satiry Jaroslava Haška patří mezi filmaři často vyhledávaná díla. První, ještě němé zpracování Osudů dobrého vojáka Švejka v režii Karla Lamače z roku 1926, zahájilo sérii filmových adaptací, ale i románem volně inspirovaných snímků, těžících z popularity švejkovského hrdiny. Postava Švejka se několikrát objevila i v animovaném filmu, mimo jiné v celovečerním loutkovém filmu Jiřího Trnky.

zdroj: NFA

Z filmu Dobrý voják Švejk.

1956, režie Karel Steklý

Film Dobrý voják Švejk byl v roce 1957 nominován na cenu Křišťálový glóbus a doposud byl natočen v 5 verzích. Úplní první je už z roku 1926 a poslední z roku 2009, která na rozdíl od všech předchozích, je animovaná a je dílem společenské ukrajinsko-britské produkce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!