Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po úspěchu v Cannes zamíří restaurovaná Ikarie XB 1 do českých kin

Kultura

  12:00
Digitálně restaurovaný sci-fi snímek režiséra Jindřicha Poláka z roku 1963 byl nedávno uveden na festivalu v Cannes, kde byl vybrán do prestižní sekce Cannes Classics, v níž jsou promítány úspěšné hity uplynulých dekád. Film, který údajně inspiroval Stanleyho Kubricka, když připravoval 2001: Vesmírnou Odysseu, do českých kin vstoupí v polovině června.

Ikarie XB 1 (1963, restaurováno 2016) foto: NFA

„Uchvátila nás síla této neobvyklé cesty do vesmíru – výpravy, na níž se vydala naše mysl i naše smysly,” řekl koordinátor sekce Cannes Classics Gérald Duchaussoy. „Úžasná hudba i zvukový design v kombinaci s rafinovaným využitím úhlů pohledu kamery jsou hlubokou reflexí lidské duše. Kromě toho i kvalita restaurátorské práce je vysoká a vyznačuje se respektem k historicky významným stopám filmového média.“

Film Ikarie XB 1 natočil Jindřich Polák, který byl s Pavlem Juráčkem zároveň spoluautor scénáře, volně podle románu Stanisława Lema K mrakům Magellanovým. Hlavní role ztvárnili Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Miroslav Macháček, František Smolík a další. Příběh se odehrává v roce 2163 a vypráví o putování kosmické lodi Ikarie XB 1 k Alfě Centauri s úkolem prozkoumat mimozemské formy života. Posádka lodi, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým hrozbám. Veze s sebou i řadu všedních lidských starostí a radostí.

Inspirace pro Kubricka

Ikarie XB 1 byla ve své době výjimečným příkladem žánrového filmu, který nebyl zahlcen ideologickými a politickými stereotypy. „V době, kdy vznikl, byl tento film mini-revolucí ve způsobu, jakým zobrazoval vesmír s použitím řady speciálních efektů, a snadností, s níž propojil několik stylů v rámci jednoho filmu – nejen sci-fi, ale také thriller, romanci a politické drama,“ řekl v rozhovoru pro festival v Cannes Cyril Despontin, ředitel festivalů Fantastic Film Festival a Hallucinations Collectives.

Na festivalu v Cannes film prezentovali zleva: Jiří Hlupý (autor trikových snímků), restaurátorka NFA Jeanne Pommeau a ředitel NFA Michal Bregant. Zcela vpravo Gérald Duchaussoy, koordinátor sekce Cannes Classics.

Film se už v šedesátých letech dostal do distribuce v zahraničí včetně USA. Podle informací, které ve své tiskové zprávě zveřejnil Národní filmový archiv, pamětníci dosvědčují, že v New Yorku jej zhlédl i Stanley Kubrick, když se připravoval na film 2001: Vesmírná Odyssea. Umberto Eco v roce 1963 napsal do Corriere della Sera: „V Ikarii přihlížíme velmi pravděpodobnému atomovému twistu budoucnosti, který tančí kosmonauti v salónu vesmírné lodi.“ Britské Financial Times tehdy film označily za nejhodnotnější science-fiction, jaký vznikl od konce války.

Film Ikarie XB 1 byl digitálně restaurován v rámci projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a spolufinancovaného Ministerstvem kultury ČR.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...