Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drama Anthropoid vstoupí do českých kin v Den české státnosti 28. září

Kultura

  10:04
Po světové premiéře na karlovarském filmovém festivale a nedávném uvedení v USA vstupuje historické drama Anthropoid režiséra Seana Ellise i do českých kin. Premiéra byla stanovena na Den české státnosti 28. září.

Anna Geislerová jako Lenka Fafková, přítelkyně Josefa Gabčíka. foto: Film Servis Karlovy VaryReprofoto

„S ohledem na to, jak významné téma film Anthropoid zpracovává, dohodli jsme s našimi partnery, že podržíme slavnostní rámec uvádění tohoto snímku a film uvedeme do distribuce místo tradičního premiérového čtvrtku, již ve středu, v Den české státnosti,“ říká Jan Bradáč, ředitel distribuční společnosti Falcon, která film uvádí do české distribuce.

Před pražskou premiérou čeká snímek ještě slavnostní premiéra v Londýně.„Jsme nesmírně rádi, že Anthropoid ve Spojených státech zaujal diváky a dosáhl skvělých výsledků návštěvnosti, a také, že získal silného distributora pro neamerické teritorium. Díky společnosti Buena Vista International tak bude Anthropoid uveden ve východní Evropě, Skandinávii, ale také v celé latinské Americe, Austrálii nebo na Novém Zélandu,“ říká výkonný producent filmu David Ondříček.

Snímek Seana Ellise vznikl podle zásadní události českých a světových dějin - atentátu na říšského protektora Heidricha. Hlavními hrdiny filmu jsou strůjci atentátu, parašutisté Kubiš a Gabčík. Operace Anthropoid se stala iniciačním momentem pro mnoho odbojových aktivit ve 2. světové válce a pomohla - bez ohledu na tragické následky - posílit pocit národního sebevědomí, vlastenectví i osobní statečnosti jednotlivců.

Režisér Sean Ellis obsadil do hlavních rolí parašutistů Kubiše a Gabčíka herce Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho. Jednu z hlavních ženských rolí, Gabčíkovu partnerku hraje česká herečka Aňa Geislerová. Partnerkou postavy Kubiše Jamieho Dornana je Charlotte Le Bon. V roli spolupracovníka výsadkářů Jana Zelenky-Hajského uvidíme britského herce Tobyho Jonese, z dalších českých herců například Alenu Mihulovou, Václava Neužila, Jiřího Šimka.

Koprodukční film se natáčel v Česku za významné české producentské účasti. za českou stranu výkonní producenti David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films.

Jamie Dornan na tiskové konferenci v Karlových Varech
Z filmu Anthropoid.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!