Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Drama, dokumenty i animace - do kin se chystá nová slovenská tvorba

Kultura

  17:00
Druhý ročník přehlídky nejzajímavějších současných slovenských dokumentárních, hraných a animovaných filmů přijde do kin od 16. října. Uvedeny budou tři celovečerní snímky - drama Děti, hraný dokument V tichu a dokumentární film s animovanými prvky Felvidék - Horná zem. Celovečerní snímky doplní kolekce krátkých animovaných filmů, které budou tvořit samostatný program.

V tichu - film Zdeňka Jiráského o osudech slovenských hudebníků za holocaustu foto: Artcam

Dokumentární esej režiséra Zdeňka Jiráského V tichu inspirovaly osudy židovských hudebníků za druhé světové války. Jiráský, jehož Poupata před dvěma lety překonaly ostatní české tituly v cestě k prestižnímu ocenění Český lev, dostal od slovenské produkce prostor natočit film, ve kterém ukazuje cestu několika umělců z jejich klidných, předválečných tvořivých životů až k bezprecedentnímu utrpení, do kterého byli nedobrovolně uvrženi. V jedné z hlavních rolí se představí Judit Bárdos, která zazářila ve filmu Fair Play.

Judit Bardos jako klavíristka Edith ve filmu V tichu Zdeňka Jiráského.

Už v polovině 30. let byla v Mnichově vydána publikace Judentum und Musik s připojeným soupisem židovských a neárijských hudebníků, kteří měli být z rasových důvodů odstraněni z hudebního života. Hrdiny snímku jsou baletka Alice Flachová, pianista a dirigent Karol Elbert, skladatel, dirigent, klavírista a hudební ředitel drážďanské činohry Arthur Chitz, klavíristka Edith Krausová a vokální skupina Comedian Harmonists. Film V tichu byl uveden na karlovarském festivalu a vybrán do soutěže přehlídky v korejském Pusanu, odkud si Jiráský odnesl cenu už v roce 2012 za Poupata. Vznikl ve slovensko-české koprodukci a klasické dialogy v něm nezazní. Hrdinové k divákům promlouvají svým vnitřním monologem.

Slovensko-maďarské vztahy i rodinná dramata

Autobiografický film, nominovaný na Cenu Pavla Kouteckého nazvaný Felvidék - Horná zem, je cestou zpět časem. Režisérka Plančíková v něm hledá své kořeny a nemůže nenarazit na události spojené s druhou světovou válkou a na slovensko-maďarské vztahy, které osudy její rodiny v minulém století formovaly.

Dokumentární esej Felvidék - Horná zem jaroslavy Plančíkové.

Co neřeknou pamětníci a neukážou archivní materiály, ilustruje animovaným vyprávěním. Českým koproducentem byla společnost Film & Sociologie. Režisérka ve filmu kombinuje dokumentární postupy s animací, kterou podtrhuje hudba Jany Kirschner. Tato známá slovenská zpěvačka nazpívala titulní píseň i k dalšímu filmu přehlídky - dramatu Děti.

Snímek Děti, který natočil Jaro Vojtek, je složený ze čtyř příběhů o dětech a rodičích. Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce. Každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším a vyrovnat se s tlakem často necitlivého okolí.

Přehlídka nazvaná Současný slovesnký film přijde do kin 16. října.

Autoři: ,