Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drama, dokumenty i animace - do kin se chystá nová slovenská tvorba

Kultura

  17:00
Druhý ročník přehlídky nejzajímavějších současných slovenských dokumentárních, hraných a animovaných filmů přijde do kin od 16. října. Uvedeny budou tři celovečerní snímky - drama Děti, hraný dokument V tichu a dokumentární film s animovanými prvky Felvidék - Horná zem. Celovečerní snímky doplní kolekce krátkých animovaných filmů, které budou tvořit samostatný program.

V tichu - film Zdeňka Jiráského o osudech slovenských hudebníků za holocaustu foto: Artcam

Dokumentární esej režiséra Zdeňka Jiráského V tichu inspirovaly osudy židovských hudebníků za druhé světové války. Jiráský, jehož Poupata před dvěma lety překonaly ostatní české tituly v cestě k prestižnímu ocenění Český lev, dostal od slovenské produkce prostor natočit film, ve kterém ukazuje cestu několika umělců z jejich klidných, předválečných tvořivých životů až k bezprecedentnímu utrpení, do kterého byli nedobrovolně uvrženi. V jedné z hlavních rolí se představí Judit Bárdos, která zazářila ve filmu Fair Play.

Judit Bardos jako klavíristka Edith ve filmu V tichu Zdeňka Jiráského.

Už v polovině 30. let byla v Mnichově vydána publikace Judentum und Musik s připojeným soupisem židovských a neárijských hudebníků, kteří měli být z rasových důvodů odstraněni z hudebního života. Hrdiny snímku jsou baletka Alice Flachová, pianista a dirigent Karol Elbert, skladatel, dirigent, klavírista a hudební ředitel drážďanské činohry Arthur Chitz, klavíristka Edith Krausová a vokální skupina Comedian Harmonists. Film V tichu byl uveden na karlovarském festivalu a vybrán do soutěže přehlídky v korejském Pusanu, odkud si Jiráský odnesl cenu už v roce 2012 za Poupata. Vznikl ve slovensko-české koprodukci a klasické dialogy v něm nezazní. Hrdinové k divákům promlouvají svým vnitřním monologem.

Slovensko-maďarské vztahy i rodinná dramata

Autobiografický film, nominovaný na Cenu Pavla Kouteckého nazvaný Felvidék - Horná zem, je cestou zpět časem. Režisérka Plančíková v něm hledá své kořeny a nemůže nenarazit na události spojené s druhou světovou válkou a na slovensko-maďarské vztahy, které osudy její rodiny v minulém století formovaly.

Dokumentární esej Felvidék - Horná zem jaroslavy Plančíkové.

Co neřeknou pamětníci a neukážou archivní materiály, ilustruje animovaným vyprávěním. Českým koproducentem byla společnost Film & Sociologie. Režisérka ve filmu kombinuje dokumentární postupy s animací, kterou podtrhuje hudba Jany Kirschner. Tato známá slovenská zpěvačka nazpívala titulní píseň i k dalšímu filmu přehlídky - dramatu Děti.

Snímek Děti, který natočil Jaro Vojtek, je složený ze čtyř příběhů o dětech a rodičích. Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce. Každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším a vyrovnat se s tlakem často necitlivého okolí.

Přehlídka nazvaná Současný slovesnký film přijde do kin 16. října.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat