Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Emil čili o Háchovi. Divadlo D21 uvede inscenaci o protektorátním prezidentovi

Kultura

  18:00
PRAHA - Rozhodně žádný nudný biografický portrét. Kreativní dvojice Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský představí Emila Háchu v první řadě jako člověka, poté až jako prezidenta.

Protektorátní prezident Emil Hácha. foto: D21

„Na tu věc se člověk musí dívat ze zorného úhlu věčnosti. A tak jsem se na to díval. Řekněte mi: Co jsem já, Emil Hácha? Z toho úhlu věčnosti jsem docela obyčejný člověk, jenž se jednou obrátí v prach tak jako každý jiný. Národ to nepodepsal, podepsal to, rozumíte mi, jenom neblahý jednotlivec, jen ten nešťastný Hácha. A tím je dáno, že to pro nás není dějinná poskvrna,“ prohlásil kdysi v jednom ze svých projevů Emil Hácha. 

Navenek úsměvy říšského protektora von Neuratha na protektorátního prezidenta...
Háchův vánoční rozhlasový projev v prvním roce okupace se samozřejmě poslouchat...

Dějiny na něj pohlížejí jako na nepříliš silného prezidenta v dobách, kdy bylo českému národu nejhůře. Předně to ale byl víc než jen státník. 

„Nesnažíme se o dramatický životopis nebo o portrét jako je třeba televizní film s Rudolfem Hrušínským Noc rozhodnutí, spíš nám jde o to, co o Háchovi říkali a jak o něm smýšleli jiní, samozřejmě v nějakém kontextu. Pohlížíme na něj s odstupem, setkáte se s tak trochu brechtovským způsobem vyprávění,“ vysvětluje vznik inscenace Jakub Vašíček. 

Veřejná premiéra nové inscenace vzhledem k současné epidemické situaci bohužel zatím neproběhne. Tvůrci však připravují rozhlasovou hru Zemský ráj to naposlech, která bude zároveň malou ochutnávkou inscenace Emil čili o Háchovi. Tento rozhlasový speciál by měl připomenout neblahé výročí okupace nacistickým Německem připadající na 15. března.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...