Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Festival Alternativa nabídne pestrost a hledání nových možností

Kultura

  16:31
PRAHA - Sedmnáctý ročník festivalu Alternativa se ponese ve znamení unikátních setkání hudebníků z různých zemí i světadílů a jeho hlavním rysem bude pestrost a "hledání nových možností".

The Ritchie Success foto: The Ritchie Success mySpaceReprofoto

Phil Minton a Isabelle Duthoit velice neobvykle experimentují se svým vlastním hlasem, Ganesh Anandan a Hans Reichel vyrábějí originální hudební nástroje, Klaus Filip je tvůrcem vlastního hudebního softwaru a Ivan Palacký ozvučil pletací stroj Dopleta 160...

K jedinečnosti festivalu přispívá také to, že část projektů je připravena pouze pro tuto jedinou příležitost, případně se jejich aktéři hudebně setkávají jen velmi zřídka. K takovým patří například společný projekt legend české a slovenské alternativní scény Mikoláše Chadimy a Jula Fujaka či společné vystoupení skupiny The Ritchie Success a předního básníka českého undergroundu Pavla Zajíčka z DG 307 v rámci večera, jehož hlavní hvězdou bude královna americké avantgardní scény Lydia Lunch se svým čerstvým projektem Big Sexy Noise.

Hudba, která na festivalu zazní, je často obtížně zařaditelná, přesto však autentická a velmi působivá. Tvůrci hledají inspiraci v tradiční hudbě, v rozmanitých hudebních žánrech a postupech, v přírodě i v nových technologiích či v běžných zvucích na první poslech zcela nehudebních. Pokud na tom však někdo trvá, dá se říci, že se dočkáme hudby od alternativního rocku, přes divoký jazz, world music, noise, punk či elektronické projekty až k čistě improvizovanému experimentu.

Tisky solventními inkousty
V rámci festivalu se uskuteční dvě výstavy. V čítárně Unijazzu proběhne 9. listopadu vernisáž Karla Halouna k projektu Hudební výchova. Ten obsahuje soubor dvaceti původně linorytových portrétů českých hudebníků z let 2004 - 2007, vydaných v roce 2009 v číslovaném nákladu dvaceti kusů jako tisky solventními inkousty na papíru. Fotografie z loňského ročníku festivalu vystavuje Karel Šuster v Kaštanu od 21. listopadu, kdy je datována také vernisáž.

17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Alternativa proběhne 8. listopadu a dále od 21. do 28. listopadu v prostorách Divadla Archa, Kaštanu - scény Unijazzu a v čítárně Unijazzu. Podrobnosti o programu a vstupenkách najdou zájemci na stránkách www.unijazz.cz.

Autoři:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...