Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Nedělní dekadence? Kdepak Lydia, to je přece hodná holka

Kultura

  12:01
PRAHA - Zahájení letošního ročníku festivalu Alternativa bude ve znamení nedělní dekadentní party v Divadle Archa. Do Prahy se po téměř deseti letech vrací legenda newyorské scény, divoká alternativní královna Lydia Lunch se svým projektem Big Sexy Noise.

LYDIA LUNCH's BIG SEXY NOISE foto: Reprofoto

V Big Sexy Noise ji nejen doprovázejí, ale jsou jí rovnocennými partnery tři čtvrtiny legendárních Gallon Drunk, pánové James Johnston (exBad Seed), Terry Edwards a Ian White. Na programu bude také průřez obsáhlou tvorbou Lydie Lunch včetně např. skladeb jejích legendárních Teenage Jesus & The Jerks.

V rámci komponovaného večera vystoupí dále berlínský elektro-gothický projekt Mona Mur/En Esch a coby zástupci české scény zahrají The Ritchie Success v ojedinělém, čistě pro Alternativu přichystaném projektu společně s předním básníkem českého undergroundu a hlavní postavou seskupení DG 307 Pavlem Zajíčkem.

Zajíček, jenž svou osobitou poezií a mohutným recitativem podpoří v Arše The Ritchie Success, dozvěděl že by měl opět vystupovat s Lydií Lunch, se kterou se kdysi často setkával v newyorských klubech, tak bez váhání prohlásil: "Lydia? Jo, to je hodná holka..."

Vizitka: Lydia Lunch

Lydia Lunch (rozená Lydia Koch) se na alternativní scéně pohybuje cca od roku 1976. Coby členka tehdejšího newyorského podzemí spoludefinovala scénu neokázale nazývanou no wave. Zběsilá vystoupení její první skupiny Teenage Jesus & The Jerks se na pódiích střídala se Sonic Youth, Suicide nebo Swans. Po prvních letech strávených v New Yorku následovala krátká (ale výrazná) epizoda v Los Angeles a tvorbou přeplněné pobyty v Londýně a Západním Berlíně.

Výčet spolupracovníků Lydie Lunch je ohromující, vypadá jako encyklopedie "Kdo je kdo v alternativní kultuře": Nick Cave, Sonic Youth, Einstűrzende Neubauten, Foetus, The Birthday Party, Exene Cervenka, Die Haut, Swans, Henry Rollins a mnoho dalších. Tato spojení byly mnohdy velmi vypjatá a exponovaná, po počátečním tvůrčím konsensu nastávala často léta vzájemné nenávisti. A sólové nahrávky? Všechny jsou přelomové, od prvotiny Queen of Siam, která překvapuje psychedelicky rozmáchlým popem až k prozatím poslednímu (a téměř čistě jazzovému) albu Smoke In The Shadows.

Lydia Lunch se ale zdaleka nevěnuje jen hudbě, po celou svou kariéru je velmi činná v literatuře, divadle (napsala například padesát jednoaktovek s Nickem Cavem), filmu a často jezdí turné věnovaná mluvenému slovu (to dokonce vyučovala). V poslední době se hojně věnuje fotografii a sochařství, má za sebou hned několik výstav.

Autoři: