Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Filmové premiéry: Cyril, Metoděj a Nymfomanka…

Kultura

  6:00
Do kin dnes přichází pět snímků, z nichž každý zastupuje zcela jiný žánr: dobrodružné drama o počátcích křesťanství v našich zemích, záznam divadelního představení Jaroslava Duška, animovaný mravenčí příběh, komedie s Benem Stillerem i skandály provázená Trierova Nymfomanka.

Z filmu Larse von Triera Nymfomanka foto: Aerofilms

Pod titulem Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů se skrývá příběh z 9. Století, který ve velkolepých obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě a v našich zemích. Hlavními postavami filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. Koprodukční snímek natočil podle scénáře Miloslava Oščatky Petr Nikolaev. Hrají : Roman Zach, Ondřej Novák, Josef Abrhám, Milan Bahůl, Vladimír Javorský a další.

Josef Abrhám ve filmu Cyril a Metoděj

Duškovy Dohody

Úspěšné divadelní představení Jaroslava Duška na motivy stejnojmenného bestselleru "Čtyři dohody" zaznamenala dokumentaristka Olga Špátová a kreativně ho doplnila o soukromé rodinné filmové archivy. Duškova hra inspirovaná nadčasovou toltéckou moudrostí knihy Dona Miguela Ruize provedla za devět let více než 150.000 diváků v cestě za osobní svobodou a štěstím. Slovem, tělem, hudbou a srdcem hrají Alan Vitouš, Pjér La Šé´z a Jaroslav Dušek.

Záznam z představení Čtyři dohody vychází také na DVD

Nymfomanka

Jako otevřenou studii ženské sexuality je prezentován snímek kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera, ve kterém si hlavní roli zahrála Charlotte Gainsbourg. Ta představuje nymfomanku Joe, která o svém životě a sexuálních zážitcích vypráví starému mládenci, samotářskému intelektuálovi Seligmanovi v podání Stellana Skarsgårda. Její vzpomínky vedou od dětského objevování vlastního těla a hravé experimenty mladé dívky až po zkušenosti vyzrálé ženy.

Z filmu Larse von Triera Nymfomanka

"Tenhle film by bez nahoty nedával smysl. Nevím, proč mají někteří lidé problém dívat se na intimní součásti života. Já se nestydím, když se na Nymfomanku dívám. Jsme čím dál prudérnější a naše společnost se vyvíjí směrem k maximální opatrnosti. Musíte být vždy opatrní, ať děláte cokoliv, ale tenhle film opatrný není," řekla o filmu představitelka hlavní role.

Walter Mitty a jeho tajný život

Americký herec a režisér Benn Stiller natočil komedii o Walterovi Mittym), nesmělém a věčně snícím fotoeditor časopisu Life (kterého si sám zahrál). Walter se ve vysněném světě mění v romantického hrdinu bojujícího za lepší svět, trestá padouchy a ochraňuje bezbranné ženy. A také se v nich stává cílem obdivných pohledů kolegyně Cheryl (Kristen Wiig). Jednoho dne se ale musí rozhodnout k zásadnímu kroku do neznáma a opustit bezpečný přístav archivu plného negativů a fotografií, kde jsou jeho největším nepřítelem jen pomalu padající prach a ústrky šéfa (Adam Scott)...

Ben Stiller ve filmu Walter Mitty a jeho tajný život

Mravenčí příběh

Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců je animovaný rodinný snímek, který natočila francouzská dvojice Helene Giraud a Thomas Szabo. Příběh vypráví o černých a červených mravencích, kteří se do sporu kvůli lákavé kořisti v podobě zbytků jídla z pikniku, které se objeví na jejich malebném lesním paloučku.

Autor: