Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

FOK má problémy a propouští zaměstnance

Kultura

  17:00
PRAHA - Vedení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK propustilo dlouholetého programového ředitele Petra Daňka.

Doživotní šéfdirigent FOK Jiří Kout (na snímku z předávání Cen Thálie 2010) foto: Lidové noviny

Vedení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK začalo šetřit. Výpověď dostali již dva zaměstnanci, jedním z nich je i dlouholetý programový ředitel Petr Daněk, který odchází pro nadbytečnost. Ředitel orchestru Ilja Šmíd řekl, že v FOK letos dojde vzhledem k horší ekonomické situaci k několika dalším organizačním změnám.

"Vzhledem k tomu, že jsme v nedobré finanční situaci, nebudu místo dramaturga obsazovat," uvedl Šmíd, přestože funkci před lety zřídil. Daněk za výpovědí vidí i osobní neshody s ředitelem.

Repertoár má být "vstřícnější publiku"

Do finančních problémů se orchestr podle Šmída dostal kvůli sníženému příspěvku od zřizovatele. Dotace z magistrátu se oproti loňsku snížila zhruba o pět milionů a oproti předloňskému roku až o 9,5 milionu. Původní příspěvek činil přibližně 90 milionů korun, v současné době je zhruba osmdesátimilionový.

Začátkem dubna doporučili pražští zastupitelé radnímu pro kulturu, aby se kvůli špatnému hospodaření vyměnila vedení orchestru FOK a dalších dvou příspěvkových organizací. Podle nich se v nich zhoršily ekonomické a provozní ukazatele. Podle Šmída poklesla návštěvnost koncertů, což patrně způsobila dramaturgie. Pro příští sezonu proto FOK nabízí repertoár "vstřícnější publiku".

V současné době vedení FOK hledá následovníka současného šéfdirigenta Jiřího Kouta, který ovšem orchestr i nadále povede. Letos pětasedmdesátiletý Kout byl v uplynulých týdnech často zdravotně indisponován, nedávno byl jmenován doživotním šéfdirigentem.

Autor: