Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hip hop se posunul k XXL kalhotám

Kultura

  9:31
Vzniká originální projekt 20ERS, který „oslaví“ nenápadné výročí: 20 let českého a slovenského hip hopu. Andre z Indy & Wich mluví o jeho podobě.

hip-hopoví Indy a Wich

* LN Nový projekt má mapovat dvacetiletí českého a slovenského hip hopu. Kdo stál na počátku 20ERS? 
Na počátku stálo pražské hiphopové vydavatelství MadDrum, který po roce 2003 vydalo spoustu zásadních kapel v Čechách i na Slovensku. Pomáhá nám ale mnohem víc lidí, od produkce Bu2r, přes další lidi ze scény.

* LN Co je tedy hlavní myšlenkou? 
Projekt obecně nemá ambici mapovat dvacetiletou existenci československého hip hopu. Těžko ji datově úplně přesně definovat. V Čechách i na Slovensku vznikal hip hop v trochu jiných obdobích, je obtížný to zkoordinovat do jednoho data, a to stanovit. Určitě by to vyžadovalo i trochu jiný a mnohem obsáhlejší formát kompilace. Spíš k určitému rámcovému výročí, kterým ale neurčujeme historii, vydáváme takovou „trochu jinou“ celkem originální kompilaci, která má v první řadě přinýst novou muziku, v odlišnym pojetí.

* LN Přesto lze říct, že se hip hop nějak změnil, vyvíjel. Jak? 
Nevím, jestli to mám posuzovat, bude na to existovat spousta názorů, ale určitě se z plínek posunul k XXL kalhotám, spousta věcí byla lepších dřív, spousta z nich je lepší teď. Rozhodně je to žánr masovej, media to tak berou, stejně tak fanoušci. Na jednu stranu ho společnost akceptovala, ale čím víc se objevuje, tím víc přináší otázek, nepochopení, předsudků atd. atd. Co je ale pořád trochu problém, tak je to nedostatek novejch originálních talentů a kapel. Přes všechny soutěže, kontesty atd. se tady objevujou s většími či menšími změnami až na jedno dvě jména stále stejní lidé...

* LN Jaká bude koncepce připravované kompilace? 
CD má dvě sekce - starou školu a novou školu. Ta část CD, která přináší staré věci, by měla obsahovat tracky, které za uplynulých X let pohly scénou, hrály se na rádiích nebo znamenaly něco víc. I když by se našlo určitě víc věcí, není možnost - a ani nemáme tu ambici - je všechny posbírat a zkompilovat je do jednoho „almanachu“. Druhá část CD - ta „nová“ - přinese dost netradiční kombinace a kolaborace československých hip hop stars s hudebníky a skupinami z jiných žánrů. V první řadě to má přinýst zábavu jak fanouškům, tak i zúčastněným, tj. umělcům, kteří můžou natočit, co se jim líbí, a nebránit se čemukoliv.

* LN Budou tam i nějaké bonusy? 
K celému projektu natáčíme video „making of“, které mapuje přípravu kompilace, obsahuje rozhovory s umělci, studio sessions, nebo fanouška provede některými ze zásadních míst historie, většinou těmi, které souvisí i se jmény, jež se objevují na kompilaci nebo spolupracují na projektu, protože se nejedná jen o kapely, ale i o lidi mimo hudbu. V rámci projektu 20ERS se také budou točit 2-3 videoklipy na nejlepší skladby z „newskoolové“ části kompilace.

* LN V seznamu dosud zveřejněných skladeb zatím nevidím WWW. Bude Sifon chybět?
Šifon a WWW stáli na začátku, stojí stále, na nové části CD se neobjeví, na té staré bychom měli rádi jednu z raných skladeb od WWW z 90. let, chceme o některou ze starších věcí požádat. Ale ještě zpátky k tomu „novému“ CD - nejradši bychom ke spolupráci pozvali úplně všechny - někteří z oslovených natočit skladbu chtěli, jiní nemohli z časových nebo jiných důvodů, někdo se nám u toho málem „zabil“, někdo je mimo republiku atd. atd.

* LN Co třeba Gipsy.cz? 
Pracujeme v první řadě s těmi, kteří můžou, chtěj a mají chuť. Kdyby nás někdo ze scény poprosil, že by s ním chtěl natočit skladbu, určitě bychom byli pro. Jsme ale omezeni 10+1 skladbou, tzn. se tam nemůžou bohužel vejít všichni. Stejně tak sme samozřejmě omezeni rozpočtem. Už teď na projektu spolupracuje skoro 40 lidí, točíme v 5 studiích a produkce videa je taky dost zásadní součástí projektu. Příští rok bychom ale chtěli navázat na podobný koncept.

* LN Pio Squad a Jarek Nohavica je rozhodně zajímavá kombinace. Jak k ní došlo? Bude tam ještě další, podobně „nepředpokládaná“ dvojice? 
Když sme oslovovali potencionální kapely které by se mohly projektu zúčastnit, určitě sme chtěli, aby tam byli Pio Squad, kteří sou podle nás jednou z těch originálnějších skupin. Byl to jejich nápad, my jim ho jen pomáháme realizovat. A protože to zapadá do konceptu, samozřejmě sme za to byli hodně rádi. Myslím, že určitě stojí za zmínku i spolupráce Vladimira 518 z PSH s Matějem Ruppertem z Monkey Business nebo kapely Moja Reč s vynikajícím slovenským pianistou a skladatelem Mariánem Čekovským, který je momentálně jeden z nejvytíženějších hudebníků na Slovensku.

Indy a Wich točí s kytarovými Clou, Hugo Toxxx ze Supercrooo s legendou žánru Kool Keithem, kterýho ti, kteří hip hop nesledují, mohou třeba znát ze spolupráce se známou kapelou Prodigy, ale v této komunitě je to jméno, které dlouhou dobu ovlivňuje hip hop jako takovej.

* LN LN Jaké by bylo TOP 5 nejlepších českých a slovenských hiphopových desek? 
To myslím, že je na širším publiku, novinářích atd. Za sebe můžu říct třeba jména, která podle mě ovlivnila zásadně tvář československého hip hopu od začátku jeho existence doteď - Manželé, WWW, Coltcha, PSH, Indy a Wich, Supercrooo, Vec a Trosky, Kontrafakt, H16, Moja Reč, ale někdo může mít jinej názor.

* LN A z poslední doby? Čím tepe současný český a slovenský hip hop? 
Určitě se snaží být „aktuální“. Často se setkávám s názorem, že se kapely snaží kopírovat styly ze západu atd. Myslím, že je to do jistý míry dost povrchní názor, i když něco na tom určitě je... Z těch dobrých nebo úspěšnějších kapel lidi reflektujou to, co se děje ve světě, sami to poslouchají a snaží se mít přehled, jdou dopředu, ale jak už jsem řekl, aspoň v Čechách je to stále stejnej okruh jmen, až na výjimky. Slovensko je v tomhle nepochybně dál, nebo minimálně jinde - ať už množstvím kvalitních kapel, tak celou komunitou, ale z určitýho pohledu i tenhle názor je relativní.

* LN Celý projekt odstartovala malá party v Praze na Těšnově, která se odehrála v poloutajení. Proč? 
Tam se spíš jednalo o soukromější party, na které se potkalo pár lidí, pouštěla se hudba, nejednalo se o nějakou „oficialitu“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!