Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Hollywood Reporter: Ve stínu má šanci na Oscara, favorit ale není

Kultura

  12:30
PRAHA - Prestižní americký filmový magazín zařadil českého zástupce na konec seznamu sedmadvacítky snímků, které mají šanci získat nominaci na cenu akademie.

Z filmu Davida Ondříčka Ve stínu foto: Falcon

Film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka je jedním ze 71 filmů, které usilují o oscarovou nominaci pro nejlepší zahraniční film roku 2012. Zda bude skutečně nominován, se ukáže 10. ledna 2013. Oscary se pak budou předávat 24. února příštího roku.

Prestižní americký filmový magazín Hollywood Reporter vyhlásil v minulých dnech svůj první odhad, které filmy by mohly americké filmové akademiky oslovit. Mezi sedmadvacítku těch, které mají podle časopisu šanci, byl zařazen také film Ve stínu - byť k největším favoritům nepatří.

O hlavních kandidátech je jasno

Hollywood Reporter svůj odhad filmů, které by mohly americké filmové akademiky oslovit, rozdělil do tří kategorií. V čele žebříčku je pětičlenná skupina největších favoritů: vítěz festivalu v Cannes Láska od rakouského režiséra Michaela Hanekeho, francouzský snímek Nedotknutelní, dánská Královská aféra, švýcarský film L'Enfant d'en haut (Sister/Sestra) a izraelský Fill the Void (Vyplnit prázdnotu).

Následuje skupina deseti filmů, které by favority mohly nejspíš ohrozit. Hollywood Reporter sem zařadil například filmy z Rumunska, Bulharska, Maďarska či Německa, ale také jihokorejský počin Pieta, jenž letos získal Zlatého lva v Benátkách.

Skupinu dalších 12 filmů, které rovněž ještě mají šanci Oscara dostat, uzavírá snímek Ve stínu.

"Už to, že se v odborných kruzích náš film zmiňuje, vnímám jako velký úspěch,“ reagoval režisér filmu David Ondříček. „Jsme vlastně teprve na začátku celé cesty, film se v USA ještě nepromítal a viděl jej skutečně jen úzký okruh lidí, jimž jsme měli možnost snímek prezentovat na karlovarském festivalu nebo které oslovil náš zahraniční koproducent."

Náklady na propagaci jdou do statisíců

Film Ve stínu nyní čeká série amerických projekcí, na nichž by jej tvůrci rádi představili především odborníkům, filmovým kritikům a akademikům. „Oscary jsou v podstatě taková filmová olympiáda,“ říká producent Kryštof Mucha. „Nároky na přípravu jsou vysoké a to včetně těch finančních. Jenom to, abychom mohli uspořádat dostatek projekcí a vybavit film základními propagačními materiály, představuje náklady v řádu statisíců. Všichni víme, jaká je ekonomická situace v kultuře, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie je v přechodové fázi financování a nemá dostatek prostředků. I proto jsme pro náš film dostali podporu, která je v porovnání s obvyklou výší příspěvku v minulých letech, čtvrtinová. Na druhé straně jedeme reprezentovat Českou republiku a našimi soupeři budou tituly ze zemí, které mají dlouhodobou a systematickou podporu kinematografie ze státních zdrojů  jako třeba Dánsko, Francie a řada dalších.“

Producenti věří, že se podaří sehnat dostatek financí na americkou prezentaci. Již nyní pracuje pro film americká promotérka a další propagaci povedou sami tvůrci přímo v USA.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!