Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudba pěkně naživo. Vyhlašování Cen Anděl bude tentokrát přístupné i veřejnosti

Kultura

  12:38
PRAHA - Vyhlašování 29. ročníku Cen Anděl bude příští rok 31. března tentokrát vedle zástupců hudební branže přístupné veřejnosti. Ceremoniál, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize (ČT), se uskuteční v pražském O2 universu. V minulosti se vyhlašování uskutečnilo na různých místech, v roce 2017 mělo komorní podobu v Lucerna Music Baru, poté bylo ve Foru Karlín.

Předávání cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu, 5. března 2019 v Praze. Ocenění v kategorii Rock získala skupina The Atavists za album Lo-Fi Life. foto: ČTK

„Vzhledem k dispozicím haly O2 universum a každoročním četným dotazům ohledně možnosti zakoupení vstupenek na slavnostní předávání, jsme se rozhodli uvolnit limitovanou edici vstupenek do volného prodeje,“ uvedla Lucie Hájková z pořádající agentury Luff Production.

Předávání cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace...
Předávání cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace...

Vítězové vzejdou z dvojkolového hlasování České hudební akademie (ČHA), kterou tvoří v minulosti ocenění muzikanti a hudební profesionálové. Ceny Anděl 2019 se budou opět udělovat v základních i žánrových kategoriích. „Jsme si vědomi, že Andělé zůstávají posledním velkým tradičním tuzemským hudebním oceněním. A i proto máme ambici upozornit, co se v průběhu roku 2019 událo napříč celým hudebním spektrem,“ sdělil předseda Rady ČHA Honza Vedral.

Spolu s Vedralem a Hájkovou v radě ČHA usedli publicista Josef Vlček, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) Petra Žikovská, kreativní producent ČT Jan Potměšil a loňský laureát Síně slávy Michal Prokop.

Na letošních Cenách Anděl po dvou soškách za vítězství získali skupina Lucie, zpěvačka Bára Poláková a nováčci The Atavists. Do Síně slávy vstoupil zpěvák, skladatel, moderátor a bývalý politik Michal Prokop. V kategorii Sólový interpret cenu získal Miro Žbirka za své Double Album. V kategorii Skupina rozhodla ČHA o vítězství několikanásobných držitelů Anděla Monkey Business a jejich desky Bad Time for Gentlemen.

Žánrové kategorie se v tomto ročníku, stejně jako loni, vyhlašovaly společně s hlavními kategoriemi. Kromě rocku se udílela cena v kategorii Alternativa a elektronika, kde zabodovali Floex a Tom Hodge s deskou A Portrait of John Doe, folkového Anděla převzali Žamboši za desku Louvre, za jazzové album Iluzja byla oceněna Dorota Barová. Česká filharmonie se za nahrávku Bohuslav Martinů - What Men Live By, Symfonie č. 1 stala na Cenách Anděl vítězem nové kategorie Klasika. V kategorie Rap zvítězila deska Akta X od projektu Ty Nikdy.

Bylo předáno 14 sošek podle návrhu sochaře Jaroslava Róny. Hlasovalo přes 350 členů ČHA. O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat