Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Huskyové nejsou zlovlci.‘ Tyrion nechce, aby fanoušci kupovali sibiřské psy

Kultura

  6:00
Herec Peter Dinklage (Tyrion Lannister) se spojil s organizací PETA a odrazuje fanoušky od pořizování si psů plemene husky. Ty jsou oblíbení kvůli tomu, že připomínají zlovlky ze seriálu Hra o trůny. Pak ale často zůstávají opuštění a ponechaní v útulcích.

To je to, co dělám. Piju a vím, říká Tyrion Lannister (Peter Dinklage). Hra o trůny - šestá série. foto: HBO

Děti Neda Starka v prvním dílu první série veleúspešného seriálu Hra o trůny najdou uhynulou zlovlčici a její mláďata. Každé z dětí dostane jedno, protože zlovlci jsou i v erbovní zvíře rodiny Starků. Zlovlci, kteří se od normálních vlků liší svou abnormální velikostí, jsou až nápadně podobní psům plemene husky. A to je právě kámen úrazu. Fanoušci si často psy pořizují z náhlého pohnutí mysli a bez většího zájmu o to, co psi tohoto plemene skutečně potřebují. „Nepořizujte si huskyho, dokud si nezjistíte, jaké má potřeby a nedokážete mu je splnit,“ apeluje na fanoušky Dinklage. Husky je relativně náročný pes, který potřebuje hodně pohybu.

RECENZE: Zima konečně po šesti letech přišla. Hra o trůny je úlitbou pro všechny

Podle organizace na ochranu zvířat PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) huskyové často končí v útulcích nebo dokonce opuštěni na ulici. Blue Cross, britská společnost pro opuštěná zvířata, zaznamenala co do počtu opuštěných huskyů nárůst 700 % oproti číslům před rokem 2011 (rok, kdy se začínal seriál vysílat).

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Sansa Stark (Sophie Turnerová).
Sedmá řada seriálu Hra o trůny: královna Cersei (Lenna Headyová) a bankéř Tycho...