Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jáchym Topol vstoupil do 'domu otců', převzal Seifertovu cenu

Kultura

  19:00
PRAHA - Když se před čtrnácti dny spisovatel Jáchym Topol dozvěděl, že získal Cenu Jaroslav Seiferta za rok 2010, nejdůležitější českou literární cenu, první jeho reakcí bylo, že „vstoupil do domu otců“. Teď se tak skutečně stalo.

Jáchym Topol přebírá Cena Jaroslava Seiferta foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Oním domem byl Primátorský sál v budově knihovny hlavního města Praha. Dveřníci, kteří mu pomáhali, byli členové poroty v čele s literárním historikem Jiřím Brabcem, kteří ocenili jeho poslední prózu Chladnou zemí. Dveře mu přidržel předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch a k dobrému bydlení mu poslouží na místě předaný šek ve výši 250 tisíc korun od firmy Pioneer Investments.

Jáchym Topol přebírá Cena Jaroslava Seiferta

Nový nájemník byl viditelně dojat, slíbil, že se bude v domě české literatury chovat slušně a bude dále přispívat k péči o společné prostory, chodbu i sklepení, kde v začátku svého literárního působení pobýval. Nezapomněl připomenout, že pokoje bude společně sdílet se svými ženami, manželkou Bárou a dcerami Marií a Josefinou. Redakce Lidových novin vyjadřuje radost a doufá, že i z nového bydlení bude kolega Topol, redaktor kulturní rubriky, docházet nadále do svého pracoviště.

Jáchym Topol

Jáchym Topol (1962) je prozaik, publicista, dramatik a básník. Je vnuk spisovatele Karla Schulze a syn dramatika a básníka Josefa Topola. Bratr Filip je hudebník, frontman skupiny Psí vojáci.

V 80. letech publikoval Jáchym Topol v samizdatových edicích. Pozornost upoutala jeho básnická sbírka Miluju tě k zbláznění, z próz Sestra, Anděl, Výlet k nádražní hale či Noční práce. Zájem o indiánské legendy a mýty dovedl Topola k jejich převyprávění v souboru Trnová dívka.

ČTK