Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jan Zrzavý pluje na vlnách svých oblíbených autorů

Kultura

  18:00
PRAHA - Ve Veletržním paláci jsou k vidění další ilustrace Jana Zrzavého l Tentokrát ke knihám Julia Zeyera nebo Victora Huga

Dělníci moře. Tak viděl Jan Zrzavý v roce 1960 svět Victora Huga. foto: Národní galerie

Grafický kabinet Veletržního paláce vystavuje další knižní ilustrace Jana Zrzavého. Z velkého souboru, který má ve svých sbírkách Národní galerie v Praze, byly tentokrát vybrány především kresby vztahující se k dílu Julia Zeyera, v menší míře Karla Hynka Máchy, Jaroslava Seiferta, Ivana Kraska a několika dalších. Výstava Jan Zrzavý – ilustrátor a uctívač krásy II. bude k vidění do 4. června.

Julius Zeyer patřil k malířovým nejoblíbenějším autorům, jeho texty dokázal výtvarně propojit do společné duchovní roviny, přestože se se spisovatelem nikdy nesetkal.

Zrzavý za 8,5 milionu. Aukce přinesla i překvapení

Zeyer zemřel, když byl Zrzavý jedenáctiletý jinoch. Jako dítě tehdy četl Robinsona Crusoea, Dva roky prázdnin, Babičku a Zapadlé vlastence. Teprve asi o tři roky později se dostal k Zeyerovi a hned se pokusil ilustrovat jeho Román o věrném přátelství Amise a Amila. Vybral si scénu v lázni, kdy Torgerda polije Amise krví. Jak později vzpomínal, dopadlo to hrozně, a proto se tehdy rozhodl, že raději nebude malířem.

O to více se zdá být osudové, že se profesionální počátky jeho ilustrační tvorby pojí s nakladatelstvím Aventinum, které bylo založeno Otakarem Štorchem-Marienem, jenž se Zrzavým sdílel zájem o Zeyerovo dílo.

Ve Veletržním paláci jsou k vidění kresby k cyklu Zeyerových povídek Světla východuvydaných v roce 1958 nakladatelstvím Svobodné slovo – Melantrich. Ke spisovatelovu kultivovanému projevu volil Zrzavý jemné tahy vytvářející oduševnělé výjevy dobře korespondující s textem a směrující čtenáře ke konkrétnějším představám.

U děje arabského příběhu o lásce Aziz a Aziza, stejně jako u Blaha v zahradě rozkvetlých broskví nebo Sulamitu, použil Zrzavý jednoduché, ale značně výmluvné symboly. Naopak Zeyerovo romaneto Dům U tonoucí hvězdy, v němž autor interpretoval úvahy o smyslu života a tíze viny, pojal více naturalisticky. Výjev nazvaný Zločin sice nese typické prvky Zrzavého uměleckého rukopisu, zároveň se dá přirovnat k Výkřiku Edvarda Muncha. Zmíněné romaneto je zde zastoupeno i dalšími ilustracemi a návrhem obálky. Na rozdíl od jiných ilustrací Zeyerových děl, kde se Zrzavý snažil svoje výtvarné kreace spíše upozadit, v případě Domu U tonoucí hvězdy je tomu jinak. Zrzavý, ve snaze co nejvýstižněji „nakreslit“ nejniternější autorovy myšlenky, vytvořil kolekcí kreseb svébytný umělecký protipól k textové části knihy.

Zrzavému byl svěřen i nelehký úkol ilustrovat Zeyerovu epickou báseň Olgerd Gejštor z dvoudílného cyklu Z letopisů lásky. Příběh o lásce chudého litevského šlechtice k Anně Jagellonské doprovodil Jan Zrzavý kresbami s něžnými siluetami sotva znatelnými v šedém přísvitu. Úsporné výtvarné prostředky Zeyerovy metafory podtrhují nebo dokreslují jen v náznacích tak, aby ve výsledném celku dominoval text. „Jan Zrzavý nepotřeboval být ve svých kresbách popisný ani detailní, aby vyjádřil podstatu Zeyerova literárního sdělení. Ta spočívala téměř vždy v duchovnosti uměleckého výrazu,“ napsala výstižně Jitka Měřínská v publikaci Z ilustrační tvorby Jana Zrzavého.

Komorní expozice, která je lehce zastrčená v malém výklenku ve třetím patře Veletržního paláce, prezentuje také další neméně hodnotné výtvarné počiny Zrzavého. Velký půvab mají obrázky ke knize Dělníci moře Victora Huga, básním Jaroslava Seiferta nebo tvorbě Karla Hynka Máchy. Přes typický malířův rukopis, jenž Zrzavého nezapře, vtiskl malíř každé z ilustrovaných knih jinou originální pečeť. Zrzavý přesně vystihl myšlenkové pochody jednotlivých autorů a dokázal s nimi sladit svoje umělecké vidění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!