Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Dobrodružná cesta. Jiří Havelka bude novým uměleckým šéfem Dejvického divadla

Jiří Havelka při natáčení komedie Mimořádná událost foto: CinemArt

Dejvické divadlo bude mít od roku 2025 nového uměleckého šéfa, stane se jím režisér, scenárista a herec Jiří Havelka. Na pozici vystřídá Martina Myšičku, který zůstane členem hereckého souboru.
  16:42

Společně s ním přijde dramaturgyně Marta Ljubková, s níž Jiří Havelka spolupracuje dlouhodobě. Divadlo to uvedlo v tiskové zprávě. Havelka s Dejvickým divadlem v minulosti již spolupracoval, poprvé v něm v roce 2007 režíroval hru Černá díra. V roce 2023 na populární pražské scéně v Dejvicích uvedl titul Bitva o Hernaniho.

„Zkoušení v Dejvickém divadle jsem mohl zažít vícekrát a pokaždé to bylo setkání zcela jedinečné. Soubor byl v jiné fázi, já jsem byl v jiném věku, způsob zrodu inscenace se velmi lišil, pokaždé se ale opakovala jedna věc. Byl to čas naplněný objevováním, zkoušením, hledáním, narážením i srážením, čas prožitý intenzivně a hravě. Když se objevila tato nabídka, protnula se ve mně radost i obavy, protože Dejvické divadlo je skutečně fenomén, což přináší výzvy v mnoha směrech. Ale po chvíli zcela převládlo těšení se na dobrodružnou cestu,“ uvedl Jiří Havelka, který je také filmovým režisérem.

V roce 2019 natočil snímek Vlastníci z prostředí schůze spolumajitelů domu, o tři roky později pak film Mimořádná událost. A momentálně pracuje na snímku Zahradníkův rok v hlavních rolích s Oldřichem Kaiserem a Dášou Vokatou.

Na pozici vystřídá dosavadního uměleckého šéfa Martina Myšičku. „Od první chvíle, kdy mne soubor na podzim 2016 vyzval k tomu, abych se stal uměleckým šéfem, vnímal jsem to tak, že se jedná o přechodné období, abychom udrželi kontinuitu divadla. A nyní, myslím, nastal ten správný okamžik pro hladké předání, a to nejen z mého pohledu,“ řekl Martin Myšička.

„Chtěl bych se opět více zaměřit na uměleckou, tedy především hereckou práci. A Jiří Havelka, kterého jsem oslovil, protože má pro tento post veškeré kompetence a předpoklady a jistě vnese do divadla nové impulzy, sám říká, že i on je dnes v situaci, kdy s ním tato výzva velmi rezonuje,“ dodal Martin Myšička.

V již naplánované sezoně 2024/2025 uvede Dejvické divadlo dva nové tituly, jeden v režii mladé režisérky a nové dramaturgyně divadla Kateřiny Volánkové a druhý v režii Jana Friče. Na konci sezony čeká domovskou scénu divadla rekonstrukce, která zvětší hlediště o padesát míst.

Jiří Havelka vystudoval jihlavské gymnázium, režii alternativního a loutkového divadla na DAMU. Již během studií začal hrát a režírovat na malé scéně Ypsilonky. Také je jedním z členů kabaretního divadla Vosto5, které proslulo autorskými inscenacemi, jejichž základním stavebním kamenem je improvizace.

Autoři: ,