Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Johnsonova vlajka ze prodala za 28,6 milionu dolarů. Během dvou minut

Kultura

  9:55
NEW YORK - Za více než 28 milionů dolarů byl v úterý v newyorské aukční síni Christie's vydražen obraz amerického malíře Jaspera Johnse Flag (Vlajka). Dílo, které je v katalogu aukční síně označeno za jednu z největších ikon moderního umění vedle Picassovy Guerniky a Marilyn Andyho Warhola, bylo prodáno za rekordní cenu pro autora.

Obraz Vlajka Jaspera Johnsona. foto: ČTK

Aukční síň uvedla, že práci koupil za 28,6 milionu dolarů (téměř 578 milionů korun) americký sběratel uměleckých děl Michael Crichton. Odhady před aukcí se pohybovaly od deseti do patnácti milionů dolarů. Byly čtyři nabídky a obraz se prodal během dvou minut, uvedl zástupce aukční síně.

Obraz patřil do sbírky úspěšného spisovatele Michaela Crichtona, který zemřel předloni. Obraz za 28,6 milionu dolarů (téměř 578 milionů korun) koupil podle agentury AP nejmenovaný americký obchodník s obrazy.

Předchozí nejvyšší cena za Johnsonův obraz Figure 4 bylo 17,4 milionu dolarů a byl prodán v roce 2007.

Obraz Vlajka byl namalován v 60. letech a Crichton ho koupil od Johnse v roce 1974. Pověsil si ho ve svém domě v Beverly Hills. Vystavován byl jedinkrát na výstavě pop-artového umění v Královské akademii umění v Londýně v letech 1992-1993.

V nabídce aukční síně bylo v úterý 31 děl, která byla prodána za 93,3 miliony dolarů. Dalších 117 prací z Crichtonovy kolekce se bude dražit dnes v rámci aukce děl poválečného a současného umění.

Za rekordních 106,5 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) byl v minulý týden v aukční síni Christie's vydražen Picassův obraz nahé ženy se zelenými listy na pozadí. Je to dosud nejvyšší suma, za kterou bylo kdy jakékoli umělecké dílo vydraženo.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...