8. dubna 2010 8:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vzácný diamant byl vydražen za více než 121 milionů

Modrý diamant. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modrý diamant. | foto: Reuters

HONGKONG Vzácný modrý diamant hruškovitého tvaru, který byl součástí legendární sbírky De Beers Millennium, byl dnes vydražen v Hongkongu za skoro 50 milionů hongkongských dolarů, což je v přepočtu kolem 121,3 milionu korun.

Na svých internetových stránkách o tom informovala aukční síň Sotheby's, která dražbu pořádala. Na aukci se prodaly i další šperky - celkově dražba vynesla 408,8 milionu hongkongských dolarů, tedy 993 milionů korun.

Vydražená suma, která zahrnuje i provizi, lehce překonala očekávání dražební firmy, jež hodnotu drahého kamene odhadla na 36 milionů až 46 milionů hongkongských dolarů, tedy 87,5 milionu až 111,8 milionu korun.

Vůbec nejdráže prodaným předmětem je diamantový náhrdelník Riviere, za který má nejmenovaný kupec zaplatit včetně provize 52,2 milionu hongkongských dolarů, tedy 126,8 milionu korun.

Drahý kámen Fancy Vivid Blue, který má 5,16 karátu, je prvním svého druhu, který se objevil na dražbě ze sbírek největšího světového producenta diamantů, firmy De Beers. Sbírku De Beers Millennium tvoří 12 vzácných drahých kamenů, vznikala celá desetiletí a firma ji představila v roce 2000 na oslavu nového tisíciletí.

"Jasná a vyrovnaná barevnost diamantu v zářivě nebesky modrém odstínu, bezchybná vnitřní čistota a klasický 'hruškovitý' tvar nepochybně vyvolají vydatné přihazování mezi náročnými sběrateli z celého světa," uvedla dražební síň před aukcí v prohlášení.

Kurátorka aukce a vedoucí odbočky Sotheby's pro Čínu a jihovýchodní Asii sdělila, že se na aukci objevilo mnoho nových zájemců o diamanty z kontinentální Číny, Hongkongu, Singapuru, Tchaj-wanu a dalších zemí oblasti.

"Myslím si, že po finanční krizi si asijští klienti uvědomili, že ceny diamatů jsou relativně stabilní ve srovnání s dalšími draženými komoditami," podotkla.

Modré diamanty patří mezi nejvzácnější drahé kameny. Jejich přírodní modrá barva je způsobena přítomností chemického prvku bóru při vytváření kamenu.

V květnu 2009 se prodal sedmikarátový modrý diamant v Ženevě za 9,48 milionu amerických dolarů, tedy podle dnešního kurzu za 178,8 milionu korun. Tato cena vytvořila nový světový rekord pro jakýkoli drahý kámen v přepočtu za karát. Kupcem byl hongkongský sběratel.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz