Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diamanty jsou věčné. Zvlášť ty za čtvrt miliardy vystavené v Praze

Magazín

  13:26
PRAHA - Korunku pro slovenskou královnou krásy Miss Universe, luxusní diamantové šperky, volné diamanty ve velikosti od jednoho do 12,5 karátu či exkluzivní dámské a pánské hodinky mohou obdivovat návštěvníci výstavy, kterou dnes v Praze zahájila česká společnost D.I.C.

Diamantová výstava, na které mohou návštěvníci vidět například korunku krásy Miss Universe 2010 foto: ČTK

Ve své prodejně nabízí do 9. listopadu zejména investiční kameny, z nichž nejdražší je za zhruba 4,5 milionu korun. Pořadatelé chtějí zájemce o investice přesvědčit, že jde o jednu z nejvýhodnějších komodit, která má stálou hodnotu.

"Třetí ročník diamantové výstavy představuje volné investiční kameny za víc než deset milionů eur (asi 246 milionů korun). Největší je kámen o velikosti 12,5 karátu za téměř deset milionů korun," řekl za pořadatele výstavy Miroslav Zadák.

Upozornil, že součástí putovní výstavy jsou také šperky od módní designérky Blanky Matragi. Ty jsou však nyní v New Yorku, kde se připravuje charitativní akce.

Diamantová výstava, na které mohou návštěvníci vidět například korunku krásy Miss Universe 2010

Výstava představuje také diamantové vejce, které se stane součástí sochy Salvadora Dalího v životní velikosti. Vytvořil ji před 35 lety český sochař Josef Nálepa. Vejce je osázeno téměř 1000 diamanty s celkovou váhou 100 karátů.

Cena diamantů přesahuje hodnotu čtyř milionů korun. "Z prvotního modelu jsme vyjmuli bronzové vejce, vrátili tam půl kila zlata a téměř tisíc briliantových brusů," upřesnil Zadák. Socha bude podle něj vydražena pro charitativní projekty.

Dosud byly šperky a kameny vystaveny v Bratislavě. Po pražské prezentaci budou k vidění v prostorách firmy v Karlových Varech.

Zadák upozornil, že diamanty jsou velmi žádaný investiční produkt také na českém území. Průměrný objem investice do šperku je kolem 100 000 korun, zatímco u investičních kamenů nad 500 000 korun.

Diamantová výstava, na které mohou návštěvníci vidět například korunku krásy Miss Universe 2010

"Diamant za více než sto let neměl nikdy pokles. Jeho roční výnos je kolem deseti procent," uvedl. Zdůraznil, že "do malého kamínku, který se vejde do krabičky od sirek", se může investovat několik milionů korun.

Výhodou je pak prý to, že jde o neregistrovanou komoditu, která se může volně převážet. Společnost D.I.C. už druhým rokem sponzoruje korunku pro slovenskou Miss Universe. "Chceme se zviditelnit. Prospívá to propagaci společnosti.

Královny krásy ovšem dostávají kopie. Originál přijde na víc než dva miliony korun," uvedl Zadák. Unikátní korunka je osázena více než 268 diamanty a doplňují ji ametysty. Drahokamy jsou zasazeny ve 180 gramech 14karátového zlata.

Diamantová výstava, na které mohou návštěvníci vidět například korunku krásy Miss Universe 2010

Podle Marie Vernerové ze společnosti D.I.C. se nejvíce prodávají šperky s kameny kolem tří karátů. Ty jsou většinou určeny pro investice. Běžně se pak většinou prodávají šperky s kameny o velikosti kolem jednoho karátu.

Lidé si je zpravidla vybírají jako dárek pro zásnuby, svatby, promoce či jubilea. U svatebních prstenů muži preferují černé diamanty, zatímco ženy dávají přednost bílým.

Autoři: ,