Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer

Kultura

  9:15
Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg, kterému ji sdělila zpěvákova dcera. „Podle Ester Pepa zemřel na zástavu srdce,“ řekl Blesku. Zpěvák byl poslední čtyři roky v umělém spánku.

Do toho ho lékaři uvedli po komplikaci při operaci srdeční chlopně v březnu 2020.

Josef Laufer se narodil v roce 1939 jako Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnesde Laufer. Narodil se ve Francii otci židovského původu a rodilé Španělce. Jeho rodiče se potkali ve Španělsku za dob občanské války, kde MUDr. Maxmilián Laufer působil jako interbrigadista v lazaretu.

Po porážce Francie Německem se rodina přesunula do Velké Británie a po roce 1947 do Československa. Josef Laufer po vyučení pracoval ve výzkumném ústavu, ale během vojenské služby začal hrát a režírovat ochotnické divadlo. Po návratu z vojny hostoval v divadle ABC a připravoval se ke zkouškám na divadelní fakultu, kam byl přijat.

Během studia na DAMU založil divadelní soubor RADAR, vystupoval ve filmech, muzikálech a začal se také objevovat na televizní obrazovce. Hovořil plynně anglicky, španělsky a německy.

Kromě hraní se věnoval také zpěvu, natočil několik desek, mezi jeho nejznámější skladby patří například Sbohem lásko, já jedu dál nebo Pásek mi dej.

Spolupracovník StB

A také na sebe upozornil kontroverzní písní Dopis Svobodné Evropě, v níž oslavoval návrat agenta Státní bezpečnosti, který údajně podnikl pumový útok na rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově. Písnička nebyla iniciativou tajné služby, jak se v 70. letech spekulovalo, ale přímo umělcovou. Laufer pak tvrdil, že ji nazpíval jako parodii. Zpěváka evidovala StB v kategorii důvěrník s krycím jménem Vostrý.

Díky svému exotickému vzhledu byl Josef Laufer vyhledávaným filmovým hercem, viděli jsme ho například ve snímcích Noc na Karlštejně, Páni kluci, Starci na chmelu, Den pro mou lásku, Panna a netvor nebo sérii Kameňák. Hrál také v seriálech Inženýrská odysea nebo Cirkus Humberto.

Byl ženatý s kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou, s níž měl dceru Ester. Greifová zemřela předloni ve věku 83 let.

Autor: