Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jste narušitel, následujte mě.‘ Jiří Dvořák si zahrál bývalého pilota RAF

Kultura

  17:00
PRAHA - Pilot (Jiří Dvořák) musí riskovat vše, aby pomohl vyřešit záhadnou smrt svého spolubojovníka z RAF. Snímek Narušitel režiséra Davida Baldy zamíří do českých kin 24. ledna.

Jiří Dvořák jako pilot. Snímek Narušitel (2018). Režie: David Balda. foto: Bontonfilm

Ani dlouhá služba v armádě ještě nemusí znamenat slepé poslouchání rozkazů. Své o tom ví bývalý stíhač RAF, které ztvárnil čerstvý vítěz soutěže StarDance, herec Jiří Dvořák.  Když se po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ, tak hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. Ví, že riskuje kariéru a v neposlední řadě i život.

Jiří Dvořák jako pilot. Snímek Narušitel (2018). Režie: David Balda.
Zamyšlení. Snímek Narušitel (2018). Režie: David Balda.

Film vznikl na motivy skutečného příběhu armádního pilota Vladislava Baldy, který natočil jeho vlastní vnuk David Balda.  Baldovi bylo v době natáčení sice pouhých 18 let, ale už v takto mladém věku má na svém kontě tři celovečerní filmy. Jeho první dva, Nebeský strážce (2015) a Pomsta (2016), byly amatérského rázu. Letos na sebe ale upozornil skvěle hodnoceným snímkem Nevinná krutost z prostředí nelegálních psích zápasů. Ten vysílala i Česká televize.

Narušitel připomene jedno z temných období české historie. „Je to film o útěku za svobodou, o kontrastu mezi službou v armádě a láskou k létání. Chceme nejen vzpomenout na zločiny StB, ale taky ukázat na piloty, kteří to neměli v této komplikované době socialismu jednoduché,“ přibližuje režisér. 

Film z atraktivního prostředí pilotů a letectví využívá velké množství letových záběrů, Jiří Dvořák i všichni další herci byli při natáčení opravdu v letadle a natáčeli ve vzduchu vysoko nad zemí.Kromě Jiřího Dvořáka se diváci mohou těšit na Petra Kostku, Pavla Neškudlu, Stanislava Zindulku nebo Veroniku Arichtevu. 

Úvodní píseň k snímku nazpíval zpěvák Michal Hrůza:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat