Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Karlovarský festival ocení Švankmajera

Kultura

  12:35
PRAHA - Světová premiéra nového filmu Dobře placená procházka, který natočil Miloš Forman, i cena za dlouholetý umělecký přínos režiséru Janu Švankmajerovi patří mezi hlavní novinky programu MFF v Karlových Varech. Dnes o nich na tiskové konferenci v Praze hovořili jeho organizátoři. Filmaře z celého světa přivítá lázeňské město od 3. do 11. července.

Jiří Bartoška stojí v čele festivalu už 16 let. foto: ČTK

Umělecká ředitelka Eva Zaoralová uvedla, že v hlavní soutěži jsou mezi prvními potvrzenými tituly filmy maďarského režiséra Györgye Pálfyho Nejsem tvůj přítel, chorvatského filmaře Vinka Brešana Bez konce i celovečerní hraný debut slovenského tvůrce Vladimíra Balka Pokoj v duši. Brešan v Karlových Varech získal už před devíti lety cenu za režii.

Roli prezidentky hlavní mezinárodní poroty přijala renomovaná francouzská producentka Claudie Ossardová, jejíž Amélie z Montmartru ve Varech v roce 2001 zvítězila a pak dostala čtyři ceny Evropské filmové akademie. Českým zástupce v ní bude jeden z nejoceňovanějších světových reklamních režisérů Ivan Zachariáš.

Přijede Patrice Chéreaua a Alan Rudolph

Mezi hlavními programovými sekcemi se objeví výběrová retrospektiva filmů jednoho z nejvýznamnějších současných evropských tvůrců Patrice Chéreaua, který do Varů přijede.

Dalším hostem bude americký nezávislý scenárista a režisér Alan Rudolph, který osobně uvede projekce svých pěti snímků.

Podle Bartošky se ale letos ještě nebude promítat v karlovarské víceúčelové hale; má být totiž otevřena až těsně před zahájením festivalu. Uvažuje se ale o jedné ukázkové projekci z digitálního nosiče, která by měla ukázat nové možnosti této moderní technologie.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...